Hlavní obsah
Valéry Giscard na snímku z roku 1985 Foto: Charles Platiau, Reuters

Zemřel bývalý francouzský prezident Giscard d’Estaing. S covidem-19

Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Oznámil to Elysejský palác. Úřad hlavy státu vykonával v letech 1974 až 1981.

Valéry Giscard na snímku z roku 1985 Foto: Charles Platiau, Reuters
Zemřel bývalý francouzský prezident Giscard d’Estaing. S covidem-19

Giscard d'Estaing byl v září převezen na jednotku intenzivní péče pařížské nemocnice poté, co si stěžoval na dýchací potíže. Znovu hospitalizován musel být v polovině listopadu na kardiologickém oddělení nemocnice v západofrancouzském městě Tours.

Podle  agentury AFP zemřel „obklopen svou rodinou”. V prohlášení, které vydala jeho rodina, se uvádí, že jeho zdravotní potíže a smrt byly následkem onemocnění covidem-19.

Giscard d'Estaing patřil k architektům evropské integrace, kterou podporoval v době, kdy byl v čele Francie, i později, když v letech 2002 až 2003 předsedal Konventu EU neboli shromáždění, které z velké části připravilo návrh evropské ústavy.

Prosazoval vytvoření evropské měnové jednotky ECU, předchůdce eura.

Podílel se i na modernizaci francouzské společnosti, připomněla agentura Reuters s tím, že během jeho mandátu byl například v zemi povolen rozvod po vzájemné dohodě či se zlegalizovány interrupce.

Valéry Giscard na snímku z roku 2003

Foto: Francois Lenoir, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků