Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Ze Saúdské Arábie vycestovaly ženy poprvé bez souhlasu mužských poručníků

Ze Saúdské Arábie vycestovalo prvních 1000 žen, které ke své cestě nepotřebovaly svolení poručníka. S odvoláním na místní tisk o tom v úterý informovala agentura Reuters. Saúdskoarabská tisková agentura SPA oznámila, že království začalo uplatňovat novou právní změnu, která v některých ohledech ruší dosavadní pravidlo o kontrole mužských příbuzných nad ženami. Opatření bylo ohlášeno na začátku srpna.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Ze Saúdské Arábie vycestovaly ženy poprvé bez souhlasu mužských poručníků

Saúdská Arábie byla často kritizována za praxi, která vyřazovala ženy z rozhodování o nich samotných. Nemohly například samy řídit automobil a bez souhlasu poručníka, jímž je vždy nejbližší mužský příbuzný, nemohly samostatně cestovat.

Království loni dovolilo ženám získat řidičský průkaz a řídit automobily. Nyní nově povoluje vydání pasu všem občanům, kteří o něj požádají. Nikdo, komu je více než 21 let, nemusí k vycestování předkládat souhlas někoho jiného.

Poprvé vůbec dostaly ženy právo samy přihlásit narození dítěte, svatbu nebo žádat o rozvod. Dostanou patřičné dokumenty a budou uznány za opatrovnice nezletilých dětí.

SPA oznámila, že pasová oddělení a civilní úřady začaly tyto změny uvedené v královském dekretu uplatňovat.

Podle tisku už odjelo více než 1000 žen z Východní provincie ze země a nepotřebovalo k tomu svolení poručníků.

V platnosti ale zůstává, že bez souhlasu mužů si Saúdské Arabky nemohou založit bankovní účet, začít podnikat ani podstoupit plánovaný chirurgický zákrok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků