Hlavní obsah
Jozef Tiso Foto: Profimedia.cz

Zařazení Tisa do ankety o největšího Slováka prověří protiteroristická jednotka

Zařazení prezidenta klerofašistického Slovenského štátu (1939-1945) Jozefa Tisa do upoutávky televizního projektu Největší Slovák prověří protiteroristická jednotka Národní kriminální agentury (NAKA). Důvodem je podezření, zda v tomto případě nedošlo k trestnému činu propagace fašismu.

Jozef Tiso Foto: Profimedia.cz
Zařazení Tisa do ankety o největšího Slováka prověří protiteroristická jednotka

„Prokurátor vydal pokyn na prověření celé záležitosti Národní protiteroristickou jednotkou NAKA,“ potvrdila mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová.

NAKA prověří, zda nedošlo ke spáchání trestného činu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod nebo k projevu sympatií ke hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod. Výsledky vyšetřování zatím zveřejněny nebyly.

Projekt Největší Slovák odvysílá veřejnoprávní instituce Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Do upoutávky zařadila také Tisa s titulkem „Válečný zločinec, nebo mučedník?“ Společně s Tisem se do upoutávky dostali také Milan Rastislav Štefánik, Marie Terezie a Alexander Dubček. Po protestech židovských organizací i veřejnosti musela RTVS upoutávku stáhnout z vysílání a Tisa z ankety vyřadila.

BEZ KOMENTÁŘE: Budova Slovenského rozhlasu vypadá jako převrácená pyramida

Foto: Ivan Vilček, Právo

Generální ředitel RTVS Jaroslav Rezník oznámil, že v anketě nebude možné hlasovat pro lidi, kteří se dopustili válečných zločinů, zločinů proti lidskosti nebo vlastizrady a nebyli rehabilitováni.

„Tiso nebyl žádným mučedníkem, ale jednoznačně negativní osobností slovenských dějin první poloviny 20. století. Do této ankety opravdu nepatří,“ poznamenal historik Ivan Kamenec.

Slovenský štát kolaboroval s nacisty, 70 tisíc Židů dal vyvézt do vyhlazovacích táborů a Němcům za každého Žida zaplatil 500 říšských marek. Tiso byl po druhé světové válce odsouzen jako válečný zločinec a popraven. Neonacisté ho však dodnes označují za mučedníka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků