Hlavní obsah
Zámky lásky na jednom z pařížských mostů Foto: Profimedia.cz

Zámky lásky z pařížských mostů radnice prodá. Výtěžek půjde na pomoc běžencům

Pařížská radnice se chystá prodat 150 svazků takzvaných zámků lásky, které turisté zavěsili na některý z mnoha mostů francouzské metropole. Výtěžek z jejich prodeje dostanou podle agentury AFP charitativní organizace, které pečují o běžence.

Zámky lásky na jednom z pařížských mostů Foto: Profimedia.cz
Zámky lásky z pařížských mostů radnice prodá. Výtěžek půjde na pomoc běžencům

Zámky se na mostech přes Seinu začaly objevovat před několika lety. Milenci na ně nechávali vyrýt své iniciály a po zavěšení na zábradlí a uzamčení klíč vhazovali do řeky. Kovové zámky ale podle mnohých mosty hyzdily a dokonce je i poškozovaly — most Pont des Arts nedaleko Louvru se pod jejich tíhou dokonce prohnul.

Zámky z pařížských mostů přichystané k aukci

Foto: Profimedia.cz

Pařížská radnice nejprve turisty žádala, aby od věšení zámků na mosty upustili, v roce 2015 je pak začala nemilosrdně odstraňovat.

Zámky i zábradlí

Odštípnuté zámky si příští týden budou moci zájemci koupit, třeba jako originální suvenýr z Paříže. Každý svazek bude připevněný na podstavec ze dřeva, kamene či plastu a stát bude zhruba 150 až 200 eur (4000 až 5300 korun). Kromě nich se bude v aukci prodávat také patnáct částí původního zábradlí z mostu Pont des Arts, a to za 5000 až 10 tisíc eur (134 tisíc až 267 tisíc korun) v závislosti na jejich délce.

BEZ KOMENTÁŘE: Z mostu Pont des Arts v Paříži zmizely zámky zamilovaných, nahradilo je růžové grafitti

Foto: Reuters

Výtěžek z prodeje poputuje na konta tří organizací, které pomáhají uprchlíkům, již se dostali na své cestě do francouzské metropole.

„Vybrali jsme zámky, které se nám zdály nejhezčí, ty nápadité, barevné,“ uvedla Mathilde Belcourová-Cordelierová, která bude na aukci dohlížet.

Trend zámečků lásky se ujal v uplynulých letech i v jiných metropolích, například v Berlíně, Římě, Moskvě i v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků