Hlavní obsah
Příslušníci Syrských demokratických sil (archivní foto) Foto: Zohra Bensemra, Reuters

Zahajujeme poslední bitvu proti zbytku IS v Sýrii, ohlásila arabsko-kurdská koalice

Arabsko-kurdská koalice bojující v Sýrii ohlásila, že v sobotu večer zahájí konečnou bitvu proti zbylým bojovníkům teroristické organizace Islámský stát (IS). Evakuovat se před ní stačilo 20 tisíc civilistů, oznámila agentura Reuters. Podle dosavadních zpráv jsou poslední oddíly IS ve východní Sýrii poblíž irácké hranice. Agentury AP a AFP tvrdí, že rozhodující boj už začal.

Příslušníci Syrských demokratických sil (archivní foto) Foto: Zohra Bensemra, Reuters
Zahajujeme poslední bitvu proti zbytku IS v Sýrii, ohlásila arabsko-kurdská koalice

S pomocí mezinárodní koalice proti IS v Sýrii bojuje uskupení arabských a kurdských jednotek SDF. „Bitva začne dnes večer a jejím cílem bude porazit zbytky této teroristické organizace,” sdělil v sobotu Mustafa Bálí z mediální služby SDF.

Řekl také, že v minulých deseti dnech si bojovníci SDF v boji počínali „trpělivě”, protože se z obležené enklávy evakuovali civilisté. Enklávu tvoří podle něj dvě vesnice na irácké hranici.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), již citovala AP, oznámila, že bojovníci IS v sobotu zaútočili na své protivníky podporované Spojenými státy poblíž ropného pole na východě Sýrie. Mezinárodní koalice, které velí USA, na to reagovala nálety. IS ráno podle SOHR do tohoto útoku poslala 12 svých lidí, kteří dokázali bojovat několik hodin, dokud všichni nepadli. Někteří z nich útočili s pomocí motorek naložených výbušninami.

Americký prezident Donald Trump v prosinci oznámil, že chce ze Sýrie stáhnout americké vojáky, protože IS už byl poražen. Armáda ani některé státy si to nemyslí. Ve středu Trump prohlásil, že do příštího týdne IS bude poražen na celém území, které od roku 2014 v Iráku a Sýrii ovládl. SDF proti posledním oddílům IS v Sýrii bojuje od loňského září. Na obou stranách si tento boj vyžádal několik set obětí. V Iráku byl IS poražen roku 2017.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků