Hlavní obsah
Ilustrační fotografie Foto: Pavel Jaňurek

Výsledek maďarského referenda je varováním pro státy Visegrádu

Nízká účast voličů v sobotním referendu o vstupu Maďarska do Evropské unie je mementem pro ostatní státy visegrádské skupiny. Účast necelých 46 procent by totiž například na Slovensku znamenala neplatnost hlasování.

Ilustrační fotografie Foto: Pavel Jaňurek
Výsledek maďarského referenda je varováním pro státy Visegrádu

"Je to velmi vážné varování," přiznává místopředseda slovenské vlády Pál Csáky, který má na starosti předreferendovou kampaň u našich východních sousedů. Sociologové v SR konstatují, že maďarské referendum snad pomůže lidem na Slovensku otevřít oči, protože politici mobilizaci společnosti zjevně podceňují. "Občan musí mít pocit, že jeho účast je důležitá. Tento pocit se v něm musí vzbuzovat. To se zatím na Slovensku neděje," cituje deník SME sociologa Pavla Haulíka.

Vicepremiér Csáky se stal terčem kritiky médií i opozice, že kampaň na Slovensku ještě nezačala. Přitom Slováci budou hlasovat o vstupu do Unie už za měsíc 16. a 17. května. "Z hlediska mobilizace však děláme kampaň lépe než Maďaři, kteří v kampani přehnali diskuse o druhořadých problémech, jako kolik prasat může chovat zemědělec v Unii a podobně. Občané u nás nesmí mít dojem, že je vše hotovo a už se bavíme jen o takovýchto věcech," tvrdí Csáky.

Visegrádská hierarchie nefunguje

Ve svém komentáři deník SME upozorňuje, že visegrádská choreografie nefunguje. "Referenda měli začít Maďaři, protože země s nejvyšší podporou vstupu do Unie může okolí pozitivně inspirovat. Od roku 1972, odkdy se organizují referenda o vstupu do Unie, však Maďaři zaznamenali historicky nejnižší účast," píše deník.

Maďarský provládní deník Népszabadság srovnává referendum s Beethovenovou Ódou na radost. "Ani tato hymna Unie nezní dobře, když ji zpívá jen polovina sboru. V sobotu v zemi vůbec nepanovala sváteční nálada," konstatuje Népszabadság.

Deník přirovnává postoj opozice k ženichovi, který už před svatbou prohlašuje, že si nevěstu bere jen pro její věno. "Přesně tak se choval expremiér Viktor Orbán a další vůdci opozice," dodává.

Liberální Magyar Hírlap píše o trpké chuti, která zůstala po sobotním hlasování. "Kampaň se nesoustředila na účast a u většiny občanů tak vyvolala dojem, že je vše předem rozhodnuto. Opozice se zas obávala, že velká účast voličů by posílila vládu Pétera Medgyessyho," dodává deník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků