Hlavní obsah

VIDEO: Vesmírný turista, který chce dělat pokusy s proteiny, dorazil k ISS

Ruská kosmická loď s rusko-americkou posádkou se v úterý úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Sojuz TMA-13 s i americkým vesmírným turistou, který na ISS plánuje provádět vědecké experimenty, odstartoval v neděli z kosmodromu Bajkonur.

VIDEO: Vesmírný turista, který chce dělat pokusy s proteiny, dorazil k ISS

Sojuz na oběžnou dráhu dopravil v pořadí již osmnáctou posádku ISS, jejímiž členy jsou ruský kosmonaut Jurij Lončakov a jeho americký kolega Michael Fincke. Ve vesmíru zůstanou 175 dní. Na orbitální stanici vystřídají dosavadní posádku Sergeje Volkova a Olega Kononěnka.

Třetí křeslo v sojuzu obsadil šestý vesmírný turista, Američan Richard Garriott. Syn bývalého kosmonauta Owena Garriotta na ISS pobude deset dní a na Zemi se vrátí 24. října spolu s dosavadní posádkou, která na oběžné dráze pracovala od letošního dubna.

První aktivní turista

Garriott je podle dřívějších informací agentury Space Adventures, která se specializuje na výlety bohatých klientů, prvním "komerčně aktivním" vesmírným turistou. Na ISS chce provádět vědecké experimenty. Například biotechnologická společnost, jejímž spoluzakladatelem je jeho otec, má zájem, aby provedl experimenty s proteiny.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

- do roku 1998 název Mezinárodní orbitální stanice Alfa (Alpha)
- vesmírná stanice, která nahradila Mir; projektu se účastní 16 zemí: USA, Rusko, 11 států Evropské vesmírné agentury (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie
- složení: celkem 16 modulů
- elektrický výkon: 110 kW
- hmotnost: 470 tun
- hodnota: 50 mld. USD

Za letenku do kosmu Garriott podle agentury Reuters zaplatil 35 miliónů dolarů (přibližně 651 miliónů korun). Vydělal si na ni podnikáním v oboru videoher.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků