Hlavní obsah

Velrybu v Temži zabila sladká voda

Velryba, která se minulý pátek objevila v Temži, zemřela na následky pobytu ve sladké vodě, který vedl k mnohočetnému selhání organismu. Ukázala to pitva 5,85 metrů dlouhé samice vorvaňovce anarnaka, jejíž výsledky byly zveřejněny ve čtvrtek.

Velrybu v Temži zabila sladká voda

Kytovec zemřel na " selhání činnosti ledvin, neschopnost hydratace a poškození svalové hmoty, které způsobil pobyt v prostředí, k němuž nebyl jeho organismus přizpůsoben," uvedl veterinární lékař Paul Jepson.

V Temži, do níž velryba vplula omylem ve čtvrtek večer, neměla svou obvyklou potravu, olihně, které loví v hloubce několika tisíc metrů, a z jejichž těl přijímá i vodu.

Kytovec byl jinak v dobrém stavu a neměl žádná vnitřní zranění. Jedinou výjimkou byla malá řezná rána u oka.

Další testy ukáží, zda kytovec netrpěl bakteriální nákazou či nebyly-li v jeho těle těžké kovy.

Velryba asi zabloudila

Vědci se domnívají, že kytovec zřejmě ztratil orientaci. Když plul do západního Atlantiku, omylem asi zamířil do Severního moře a pak vplul do ústí Temže.

Pokusy přimět anarnaka, aby se vrátil do 70 kilometrů vzdáleného moře, skončily neúspěchem. V sobotu odpoledne uvízla velryba na mělčině a záchranáři ji vytáhli na popruzích jeřábem z vody a umístili na palubu velkého záchranného plavidla. Loď směřovala co nejrychleji k moři.

Veterináři sice kytovce zabalili do mokrých dek a polévali vodou, velryba ale jevila stále větší známky stresu a tuhnutí svalů. Pak uhynula.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků