Hlavní obsah
Jemenská policie. Archivní snímek Foto: Hani Mohammed, ČTK/AP

V Jemenu vybuchla nálož u autobusu plného školaček, nejméně 25 mrtvých

Minimálně 25 obětí, z toho asi 15 dětí, si vyžádaly dva výbuchy nedaleko jemenské metropole Saná. Auta naložená trhavinou vybuchla ve chvíli, kdy kolem nich projížděl autobus plný školaček. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle jemenských šíitských povstalců stojí za útokem jemenská odnož Al-Káidy.

Jemenská policie. Archivní snímek Foto: Hani Mohammed, ČTK/AP
V Jemenu vybuchla nálož u autobusu plného školaček, nejméně 25 mrtvých

Útok se odehrál ve městě Radáa v provincii Bajdá jižně od hlavního města. Terčem atentátu byl pravděpodobně místní vůdce šíitských rebelů z kmene Hútíů Alí Abdalláh Idrís, který je také členem Všeobecného lidového kongresu, strany svrženého prezidenta Alí Abdalláha Sáliha.

První auto naložené trhavinami narazilo do Idrísova domu, druhé pak do nedalekého kontrolního stanoviště. Právě kolem něj v tu dobu ale projížděl autobus se školačkami z místní základní školy, z nichž 15 na místě zahynulo. Totožnost dalších deseti obětí zatím není známa, pravděpodobně jsou to kolemjdoucí.

Nejošklivější útok na dětství

Mluvčí rebelů už atentát označil za „nejošklivější útok na dětství“. Obvinil z něj odnož Al-Káidy působící na Arabském poloostrově (AQAP), se kterou šíitští rebelové od října svádějí nejen ve městě Radáa tuhé boje. Za poslední tři měsíce je to už druhý útok na Idrísův dům.

Šíité, kteří tradičně obývají sever Jemenu, v září obsadili Saná a vynutili si vznik nové vlády. Do boje proti nim se kromě rivalizujících sunnitských kmenů pustila právě i místní odnož teroristické organizace Al-Káida.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků