Hlavní obsah
Jeden z poškozených hrobů Foto: Ammar Awad, Reuters

V Jaffě byly zhanobeny muslimské a křesťanské hroby

Neznámí vandalové zhanobili v sobotu v přístavním městě Jaffa u Tel Avivu více než dvě desítky muslimských a křesťanských hrobů. Zároveň na nejvýznamnější židovský svátek Jom Kipur dopadla na blízkou synagogu zápalná bomba, oznámila izraelská policie.

Jeden z poškozených hrobů Foto: Ammar Awad, Reuters
V Jaffě byly zhanobeny muslimské a křesťanské hroby

Vandalové poničili nejméně pět hrobek. Dalších asi dvacet postříkali hebrejskými nápisy včetně hesla "Cena", které používají militantní židovští osadníci na západním břehu Jordánu a jejich zastánci, uvedla agentura Reuters.

Bomba hozená na střechu synagogy v Jaffě nezpůsobila škodu a nikoho nezranila, sdělil policejní mluvčí Micky Rosenfeld. Dodal, že policie zahájila vyšetřování a posílila hlídky. "Hledáme ty, kdo by mohly za znesvěcením (hrobů) stát," řekl.

Na protest proti útokům se shromáždilo v Jaffě několik desítek Židů a Arabů a jeden ze zástupců městské rady na akci obvinil z hanobení hrobů osadníky. Jaffa je starobylá část Tel Avivu, kde žijí Židé a muslimští i křesťanští Arabové.

Izraelský prezident Šimon Peres vandalství ostře odsoudil. "Hanobení hrobů je kriminální čin, který poškozuje naši čest a je v rozporu s morálními hodnotami izraelské společnosti," řekl prezident.

V pondělí někdo zapálil mešitu v arabské vesnici v severním Izraeli a místní tvrdili, že šlo o útok židovských extremistů. Podobné incidenty se udály v nedávné době na západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků