Hlavní obsah

Americká armáda počítá v případné válce s Irákem vedle nasazení desítek tisíc vojáků i s několika kusy robotů Packbot, které by v nebezpečných situacích, např. ohledávaní terénu, měly plně nahradit živé vojáky. Dokonalé technické pomocníky vyvinula společnost iRobot finančně podporovaná Pentagonem.

V Iráku budou válčit i roboti

"Klidně napíši lidem do iRobot, promiňte, ztratili jsme jeden váš stroj. Dodáte nám další? Je to mnohem jednoduší, než podobný dopis psát matce či otci mrtvého vojáka," říká za americkou armádu plukovník Bruce Jette účastnící se projektu vývoje Packbot. Právě on jej doprovodil na oficiální listopadovou premiéru do Afghánistánu.

Robot běhá do schodů i plave

Šikovný pomocník připomínající malý tank váží přes 36 kilogramů a stojí 45 tisíc dolarů (asi 1,35 mil. Kč). Packbot sloužící nejčastěji k mapování terénu je schopen zdolávat schody, pracovat tři metry pod vodou, bez poškození se rychle obrátit na "záda" a zpět či v případě ztráty kontaktu se základnou vrátit se ve svých stopách zpět. Odhalí i případné nebezpečné chemické i biologické látky či zaminované oblasti.

Vidí i za roh

Vojákům zkoušejícím Packbot v jeskynním komplexu nedaleko pákistánských hranic vadil při průzkumech podzemí zejména nekvalitní příjem vysílaného signálu tlumeného skalami, místy i velké rozměry robota. První závadu přímo na místě odstranil přimontovaný zesilovač zvuku, druhý požadavek vyřešil iRobot v následujících týdnech zdokonalením výrobku. Odlehčená verze robotu nyní váží jen 23 kilogramů. Pro lepší mapování ukrytých prostor navíc vznikl vylepšený mechanický "kk" ukončený kamerou, schopný vidět i za roh.

Robot lidský mozek nenahradí

V dalších fázích chce výrobce vylepšit Packbot pro případy dopadů na zem z několikametrových výšek. Pentagon totiž v budoucnu plánuje roboty do vybraných oblastí dovážet letadly a následně je shazovat ze vzduchu. Zmíněná varianta je pro armádu mnohem bezpečnější než běžný pozemní výsadek.

"Když proti vám kráčí jeden robot, s úsměvem uchopíte zbraň a zničíte ho. Je-li jich deset, určitě se vyděsíte. Ani v budoucnu ale Packbot a jiné následující verze nevytlačí živé vojáky, nic není tak výkonné jako lidský mozek," uvádí Jette.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků