Hlavní obsah
 

V Indii vyrostla nejvyšší socha na světě

V indickém státě Gudžarát ve středu odhalili nejvyšší sochu na světě. Představuje bojovníka za nezávislost Vallabhbháího Patéla a měří 182 metrů. Její provedení stálo 29,9 miliardy rupií (9,8 miliardy korun). Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil indický premiér Naréndra Módí.

 
V Indii vyrostla nejvyšší socha na světě

Patél působil ve funkci indického vicepremiéra po získání nezávislosti na Británii v roce 1947. Tento nacionalistický politik byl také znám jako „indický železný muž“, protože dokázal přesvědčit jednotlivé rozhádané státy, aby se spojily a staly se součástí sjednocené Indie. Patřil mezi blízké přátele a spolupracovníky Mahátmy Gándhího.

Detail sochy Vallabhbháího Patéla.

Foto: Ajit Solanki, ČTK/AP

Módí při slavnostním ceremoniálu prohlásil, že socha je „symbolem indické integrity a odhodlání”. Je přesvědčený, že se stane jedním z hlavních turistických lákadel Gudžarátu. Návštěvníci se mohou vydat na speciální terasu, která se nachází u hrudníku sochy ve výšce 153 metrů.

Socha váží asi 67 tisíc tun a byla postavena tak, aby odolala velkým zemětřesením i silným větrům. V exteriéru bylo použito kolem 12 tisíc bronzových panelů, které váží téměř 1850 tun. Památník a jeho okolí zabírá přes 20 tisíc metrů čtverečních. V blízkosti je vytvořeno umělé jezero o rozloze 12 kilometrů čtverečních. Na realizaci pracovalo přes dva tisíce Indů a několik set dělníků z Číny.

Úřady očekávají, že místo, které se nachází asi 200 kilometrů od Gándhínagaru, hlavního města svazového státu, přiláká 2,5 miliónu návštěvníků a pomůže podpořit místní ekonomiku.

Místní lidé jsou ale skeptičtí. „Místo toho, aby se vyhazovaly peníze na obří sochu, vláda je měla využít na smysluplné projekty pro farmáře v regionu,” prohlásil Vijendra Tadvi, farmář, který si přivydělával jako řidič během prací na obří stavbě.

Socha bojovníka za nezávislost Indie Vallabhbháího Patéla měří 182 metrů a je nejvyšší na světě.

Foto: Amit Dave, Reuters

Socha je považovaná za „dítě” premiéra Módího, který se stejně jako Patél narodil v Gudžarátu a realizaci sochy zadal v době, když byl premiérem indického svazového státu Gudžarát.

Monument nazvaný Socha jednoty dvakrát převýšil americkou Sochu svobody. Doposud nejvyšší sochou byl se 128 metry měděný buddha v obci Čao-čchun v čínské provincii Che-nan.

Socha Vallabhbháího Patéla ve srovnání se Sochou Svobody

Foto: koláž Novinky.cz

Prvenství si socha Patéla zřejmě dlouho neužije. Vláda svazového státu Maháráštra staví památník bojovníka Marathy, který by měl dosáhnout výšky 190 metrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků