Hlavní obsah
Ruce prezidentů Baracka Obamy a Raúla Castra v přátelském gestu při tiskové konferenci v Havaně Foto: Carlos Barria, Reuters

USA vyhostily kvůli záhadným útokům kubánské diplomaty

Americká vláda rozhodla o vyhoštění 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu. Novinářům to v úterý sdělili činitelé ministerstva zahraničí USA. Jde podle nich o reakci na „neschopnost kubánské vlády ochránit americký personál na Kubě, který se stal terčem záhadných útoků poškozujících zdraví”.

Ruce prezidentů Baracka Obamy a Raúla Castra v přátelském gestu při tiskové konferenci v Havaně Foto: Carlos Barria, Reuters
USA vyhostily kvůli záhadným útokům kubánské diplomaty

Kubánští diplomaté byli sice z USA vyhoštěni, nebyli ale označeni za nežádoucí osoby. Znamená to, že jejich případný návrat není vyloučen, uvedla agentura AP. Na odjezd ze Spojených států mají vyhoštění Kubánci týden. Úternímu rozhodnutí americké vlády předcházely dosud nevysvětlené útoky, které poškodily zdraví víc než dvou desítek diplomatických pracovníků USA.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson jednal o vyhoštění Kubánců s prezidentem Donaldem Trumpem už v pondělí. V úterý ministr prohlásil, že Spojené státy s Kubou i nadále udržují diplomatické styky a spolupracují s Havanou na hledání příčin zdravotních komplikací. Rozhodnutí o vyhoštění zhruba 60 procent kubánského diplomatického personálu bude ale platit do doby, než bude bezpečí Američanů na Kubě zajištěno, dodal Tillerson.

Při záhadných útocích utrpělo újmu 22, podle některých zdrojů 23 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů.

USA jednají ukvapeně, vzkázala už dříve Kuba

AP v pondělí uvedla, že záhadné zdravotní potíže personálu americké ambasády na Kubě zasáhly především pracovníky zpravodajských služeb. Úřady začaly situaci brát vážně až poté, co si právě tajní agenti umístění na velvyslanectví jakožto diplomaté svým nadřízeným stěžovali na podivné zvuky, ztrátu sluchu či zažívací potíže.

V pátek kvůli novým zjištěním USA oznámily, že stahují asi tři desítky zaměstnanců ze své mise v Havaně. [celá zpráva] Kuba jakoukoli spojitost s incidenty odmítá a rozhodnutí Spojených států z minulého týdne o stažení 60 procent diplomatického personálu z ostrovní země označila za ukvapené.

Washington a Havana mají komplikované diplomatické vztahy, které v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly po více než půlstoletí obnoveny. Jeho nástupce Trump má ale ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně revokoval některé vstřícné kroky Obamovy vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků