Hlavní obsah
Foto: Novinky

USA letos obvinily 10 bývalých nacistů z válečných zločinů

Spojené státy letos postavily před soud 10 bývalých nacistů obviněných ze zločinů spáchaných za 2. světové války. Podle vyšetřovatelů umožnilo opožděný průchod spravedlnosti otevření postkomunistických archivů a zlepšení počítačové databáze v USA. Oznámil to Úřad speciálního vyšetřování (OSI).

Foto: Novinky
USA letos obvinily 10 bývalých nacistů z válečných zločinů

Poslední případ předali vyšetřovatelé ve čtvrtek soudu v newyorském Brooklynu. Státní žalobce zdejší instituci požádal, aby zrušila americké občanství 79letému Jaroslavu Bilaniukovi. Ten se měl v roce 1943 připravovat ve středisku Trawniki zřízeného Němci na spuštění operace Reinhard sledující vyvraždění zdejších Židů. Později působil jako dozorce v nedalekém koncentračním táboře. Bilaniuk tvrzení vyšetřovatelů odmítá a podobně jako v roce 1949, kdy získal občanství, tvrdí, že většinu války pracoval jako tesař v Polsku, poté rok na statku v Německu.

Otevření archivů

Ředitel OSI zřízeného při ministerstvu spravedlnosti Eli Rosenbauma uvedl, že od zahájení vyšetřování v roce 1979 ztratilo občanství na základě prokázaní válečných zločinů z 2. světové války 71 lidí. Dalších 57 osob bylo z USA vyhoštěno ještě před začátkem šetření úřadu, 160 jedinců se kvůli podezření ze spolupráce s nacisty do země vůbec nedostalo. Letos se vše urychlilo. Nové zdroje přicházející z evropských postkomunistických států v posledních letech vhodně doplnila moderní počítačová databáze, která nám umožňuje srovnávat kombinaci jmen, i jejich možné přepisy do angličtiny, uvedl k současnému úspěchu Rosenbaum. Dodal, že k sestavení obvinění za poslední dva roky nejvíce napomohly údaje o židovských pogromech dodávané Polskem a Pobaltím.

Zuroff: Stíhání nacistů má smysl

Na základě dokumentů byl nalezen další z letošních 10 obviněných, 79letý Michael Gorškov odpovědný za masakr Židů v běloruském Minsku, klidně užívající důchodu na Floridě. V červenci ztratil válečný zločinec občanství s tím, že v roce 1963, kdy se o něj ucházel, nepřiznal svou nacistickou minulost. Úspěch OSI ocenil i Efraim Zuroff ze Simon Wiesenthal Center v Los Angeles, které se specializuje na hledání válčených zločinců. Zuroff označil letošní rok za mimořádně přínosný. Tvrdí, že stíhání bývalých nacistů má smysl, neboť jich stále několik tisíc kdesi bez trestu spokojeně žije.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků