Hlavní obsah

Ukrajinský soud vyhověl Tymošenkové, zrušil dekret o předčasných volbách

Kyjevský soud vyhověl stížnosti premiérky Julije Tymošenkové a zrušil dekret prezidenta Viktora Juščenka o předčasných parlamentních volbách. Volební komise na základě soudního rozhodnutí odmítla začít s přípravou voleb, napsala agentura AP.

Ukrajinský soud vyhověl Tymošenkové, zrušil dekret o předčasných volbách

Juščenkova kancelář se proti rozhodnutí soudu vzápětí odvolala s odůvodněním, že soudce neměl žádnou pravomoc rozhodovat, protože prezident ho ještě před vynesením rozsudku odvolal. Zatím není jasné, kdy se bude konat odvolací řízení.

Volební komise s ohledem na soudní řízení odmítla začít s přípravou voleb. Spojenci premiérky označili odvolání soudce za "akt zoufalství".

Tymošenková se snaží zvrátit Juščenkovo rozhodnutí o vyhlášení nových voleb, již třetích od roku 2006, a také si chce udržet svůj úřad. V ukrajinské televizi v pátek večer podle AP přislíbila, že žádné volby nebudou.

Juščenko na základě svých pravomocí ve středu rozpustil parlament a ve čtvrtek stanovil datum předčasných voleb na 7. prosince. K tomuto kroku se rozhodl poté, co jeho prozápadní strana nedokázala spolu s blokem Tymošenkové vyřešit dlouhotrvající spory. Uskupení premiérky opustilo vládní koalici před měsícem, kdy s pomocí proruských stran výrazně omezilo pravomoci prezidenta. Juščenko nařknul premiérku ze spolupráce s Moskvou a z brzdění snah o připojení Ukrajiny k NATO.

Dvojice Julija Tymošenková a Viktor Juščenko stála za takzvanou oranžovou revolucí během prezidentských voleb na podzim v roce 2004. Spojenectví se změnilo v nepřátelství. Očekává se, že se utkají v bitvě o prezidentské křeslo v roce 2010.

Prohlubující se politická krize zřejmě ještě více zhorší ekonomickou situaci země, kterou již otřásají problémy světového bankovního a finančního systému. Ústřední volební komise spočítala, že předčasné volby vyjdou daňové poplatníky v přepočtu asi na 1,4 miliardy korun za předpokladu, že se voleb zúčastní, jak se očekává, 20 stran a politických seskupení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků