Hlavní obsah
Tibetská vlajka před radnicí v Krupce Foto: Rostislav Kadlec

Údajný Usáma nabídl mír Evropě

Satelitní televize al-Arabíja odvysílala ve čtvrtek záznam projevu, který je připisován hlavě teroristické sítě al-Kajdá Usámu bin Ládinovi. V nahrávce nabídl mír Evropě, pokud přestane útočit na muslimy. Nabídka míru se nevztahuje na Spojené státy.

Tibetská vlajka před radnicí v Krupce Foto: Rostislav Kadlec
Údajný Usáma nabídl mír Evropě

Nahrávka, kterou vzápětí převzala do vysílání katarská satelitní televize al-Džazíra, je připisována bin Ládinovi. Ten dal Evropě tříměsíční ultimátum ke stažení vojsk z islámských zemí a zastavení všech vojenských operací. Doba začala běžet od 15. dubna.

Experti se pro americkou televizi CNN již vyjádřili, že "hlas zní jako bin Ládin". Al-Arabíja odmítla sdělit, kde k nahrávce přišla, případně, kdo ji do redakce doručil. Profesionální rozbor pásku nyní probíhá.

Hlas znovu potvrdil, že al-Kajdá stála za útoky z 11. září 2001 v USA, i těmi z 11. března 2004 v Madridu. Slibuje také pomstu Izraeli za to, že zabil duchovního vůdce Hamásu šajcha Ahmada Jasína.

Podobné nahrávky se ve vysílání arabských satelitních televizí objevily již několikrát, naposled letos v lednu. Analytici se většinou přiklonili k tomu, že alespoň některé jsou pravé. Američané vytýkají arabským satelitním televizním stanicím, že jejich šířením propagují terorismus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků