Hlavní obsah

Tutanchamon získává podobu, chybějí uši a nos

Staroegyptský faraón Tutanchamon získal tvář. Rekonstrukci podoby jednoho z nejslavnějších vladařů na Nilu vede mezinárodní tým specialistů. Úspěch oznámil generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás. Doplnil, že rysy obličeje jsou už téměř hotové, nyní se odborníci přou o tvar nosu a uší.

Tutanchamon získává podobu, chybějí uši a nos

Tří členný tým - Egypťan, Francouz a Američan - vytvaroval Tutanchamonovu lebku, rysy i tvar obličeje. Při vytváření mladíkovy podoby se řídil nejen asi 17 tisíci detailními snímky lebky, ale i dochovanými podobiznami a sochami faraóna. Vědci použili při tvorbě modelu rovněž barvy dobových líčidel, tvaru účesu atd.

Mladý panovník podle nejnovějších zjištění zemřel přibližně v 19 letech. Podlehl zranění na levé noze, jež velmi rychle zasáhla gangréna. Egyptologové tak odmítli hypotézu, podle níž byl Tutanchamon zavražděn ranou do týla. S tou přišli egyptologové po rentgenu lebky v roce 1968.

"Po konzultacích s italskými a švýcarskými odborníky egyptští specialisté dospěli k názoru, že Tutanchamon podlehl infekci na levé noze, v níž se rychle vytvořila gangréna," sdělil Havás.

Tutanchamon byl posledním panovníkem své dynastie. Po jeho smrti říši na Nilu ovládl velekněz Aje, po něm vojevůdce Haremheb. Posledně jmenovaný po 26 letech vlády předal moc svému vezírovi Ramsesovi, zakladateli 19. dynastie.

Důkladné průzkumy

Tutanchamonovu hrobku objevil v roce 1922 Brit Howard Carter. Mumie ležela ve třech do sebe vložených rakví, z nichž jedna byla ze zlata. Faraón vládl Egyptu zhruba deset let, a to před 3300 lety jako 12. faraón 18. dynastie.

Vědci nedávno mumii podrobili výzkumu ve skenovacím zařízení. [celá zpráva]

Poprvé tak mohli zjistit nejen tahy Tutanchamonova obličeje s poměrně velkou přesností, ale i to, že se jinak těšil dobrému zdraví a netrpěl žádnou nemocí a v době dětství ani podvýživou. Po všech experimentech a testech bude mumie nakonec uložena zpět do hrobky v Údolí králů nedaleko Luxoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků