Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump v Miami oznamuje zrušení dohody s Kubou, kterou uzavřela administrativa Baracka Obamy. Foto: Carlos Barria, Reuters

Trump přišel o podporu šéfů vlivných firem, poradní sbory raději rozpustil

Prezident USA Donald Trump přišel o podporu řady šéfů vlivných firem. Na protest proti postoji k násilnostem ve Virginii opustili jeho poradní sbory šéfové gigantů jako Intel či Merck. Trump ve středu reagoval oznámením, že činnost sborů ukončí. Proti projevům rasismu v souvislosti s útokem v Charlottesville netradičně vystoupili i američní generálové.

Americký prezident Donald Trump v Miami oznamuje zrušení dohody s Kubou, kterou uzavřela administrativa Baracka Obamy. Foto: Carlos Barria, Reuters
Trump přišel o podporu šéfů vlivných firem, poradní sbory raději rozpustil

Několik generálních ředitelů společností z různých odvětví rezignovalo na svá místa v prezidentově ekonomickém poradním týmu kvůli Trumpovu přístupu k rasovým násilnostem v Charlottesville. Za jejich viníky prezident označil jak bělošské rasisty, tak jejich odpůrce. [celá zpráva]

Trumpův tweet, kde oznamuje rozpuštění sborů

„Raději, než abych tlačil na byznysmeny z Průmyslové rady a Fóra pro strategii a politiku, ukončuji obě. Děkuji vám všem!” napsal ve středu Trump. Oba zmíněné poradní sbory tvořili zejména vedoucí manažeři velkých firem, kteří s prezidentem probírali cesty, kterými by se měla vydat americká průmyslová výroba při vytváření nových pracovních míst, i obecnější témata.

Po Trumpově první reakci na sobotní násilnosti ve Virginii začali poradní rady ve velkém opouštět jejich členové. Mezi prvními byli šéf farmaceutického gigantu Merck Kenneth Frazier či generální ředitelé technologické společnosti Intel Brian Krzanich a oděvní značky Under Armour Kevin Plank.

Ve středu se k nim krátce před Trumpovým oznámením přidala šéfka potravinářské firmy Campbell Soup Denise Morrisonová či generální ředitel společnosti 3M Inge Thulin. Oba jako důvod přímo či nepřímo uvedli Trumpův tolerantní přístup k bělošským nacionalistům.

Ještě v úterý přitom Trump na Twitteru odchody manažerů zlehčoval a tvrdil, že má spoustu zájemců, kteří je nahradí.

Prezidentův poradní sbor v souvislosti s jeho kontroverzními činy či prohlášeními zaznamenal odchody členů již dříve. Například šéf společnosti Tesla Elon Musk či ředitel společnosti Walt Disney Bob Igero nedávno odešli kvůli odstoupení USA z předloni uzavřené pařížské dohody o klimatu.

Do veřejné debaty se nezvykle vložili i američtí generálové

K nezvyklému kroku aktuální napjatá atmosféra v americké společnosti donutila i nejvyšší představitele americké armády, kteří jeden po druhém na Twitteru jasně odsoudili projevy rasismu. Otevřeně se tak vložili do veřejné debaty, když svými prohlášeními reagovali na násilnosti v Charlottesville a následná Trumpova slova.

„Armáda ve svých řadách netoleruje rasismus, extremismus nebo nenávist. Je to v protikladu k našim hodnotám a ke všemu, o co od roku 1775 usilujeme,” uvedl ve středu na svém oficiálním twitterovém účtu náčelník generálního štábu pozemního vojska Mark Milley. Podobně se na svých oficiálních twitterových účtech vyjádřili velitel letectva David Goldfein či jeden z náčelníků námořních jednotek Robert Neller, informovala americká televizní stanice CNN na svém webu.


 

Žádný z vysokých vojenských představitelů se výslovně nezmínil o Trumpovi, nicméně podle amerických médií jde o zjevnou reakci na prezidentův přístup k událostem v Charlottesville, kde se o víkendu odehrály srážky mezi účastníky rasisticky orientovaného pochodu a jejich odpůrci.

Prezident je vrchním velitelem amerických ozbrojených sil a jeho názory armádní špičky nekritizují, stejně jako se zpravidla nevyjadřují k podobně ožehavým tématům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků