Hlavní obsah
"Nepanikařte," vzkazuje prezident USA Barack Obama. Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Tři americké státy zavádí kvůli ebole karanténu pro zdravotníky

Americké státy New York, New Jersey a Illinois se rozhodly automaticky umísťovat do karantény cestující ze západoafrických zemí, kteří byli v přímém kontaktu s pacienty s ebolou. Stejný krok nyní zvažuje rovněž federální vláda Spojených států, napsala agentura Reuters.

"Nepanikařte," vzkazuje prezident USA Barack Obama. Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Tři americké státy zavádí kvůli ebole karanténu pro zdravotníky

V pátek se prezident Barack Obama opět obrátil na Američany s výzvou, aby i přes případy eboly nepanikařili. „Obyvatelé New Yorku nám ukázali, jak se chovat. Dělali to, co každý den: používají autobusy, jezdí metrem, tlačí se na jezdících schodech, chodí do práce, setkávají se v parcích,” řekl Obama. Reagoval tak na to, že ve čtvrtek New York ohlásil první případ výskytu eboly. Nemocným je lékař, který se nedávno vrátil ze západní Afriky, jež se s epidemií potýká.

Mezitím úřady v New Jersey oznámily, že do karantény umístily zdravotnici, která se vrátila z Afriky, kde ošetřovala nakažené. Státní úřady také uvedly, že u ženy, která se ve shodě s novým nařízením stala v USA vůbec prvním izolovaným zdravotníkem, se ebola při testech dosud nepotvrdila. Zdravotnice přicestovala na letiště Newark.

21 dní v karanténě

Státy New York a New Jersey se také rozhodly automaticky umísťovat do izolace všechny cestující, kteří přiletí na tamní letiště a byli předtím v přímém kontaktu s nakaženými ebolou. Délka nucené karantény je stanovena na 21 dní, což odpovídá inkubační době nemoci. Rozhodnutí států New York a New Jersey přišlo poté, co se potvrdila nákaza u lékaře z New Yorku. Později se k oběma státům přidalo také Illinois. Nařízení zahrnuje veškerý zdravotnický personál, který pacienty s nebezpečnou chorobou v západní Africe ošetřoval.

Lidé přilétající do USA ze západní Afriky musejí do země projít jedním z pěti letišť, na nichž se provádí testování na ebolu. Jsou jimi Newark, newyorské letiště Johna F. Kennedyho, washingtonské Dullesovo letiště, chicagské letiště O'Hare a atlantské Hartsfield-Jackson. Nařízení o povinné karanténě ve třech státech zavedená federální opatření překračuje.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká. Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků