Hlavní obsah
Foto: Městská policie Plzeň

Teherán zastaví obohacování uranu

Počínaje pondělím Írán zmrazí veškeré své operace související s obohacováním uranu, tak jak se k tomu zavázal v nedávné dohodě s Evropskou unií. Prohlásil to včera v Teheránu mluvčí ministerstva zahraničí a zároveň označil mezinárodní kontroverzi kolem íránského jaderného programu za propagandu.

Foto: Městská policie Plzeň
Teherán zastaví obohacování uranu

"Zastavení (procesu obohacování uranu) vstoupí v platnost v pondělí," citovala agentura AFP z jeho prohlášení. "Řekli jsme, že operace zastavíme, tak to tedy také uděláme."

Írán čelí na mezinárodní scéně podezřením ohledně svého jaderného programu, který kritizují zejména Spojené státy. Podle USA se Teherán snaží získat jaderné zbraně, Írán však vytrvale tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně k civilním účelům výroby energie. Některé operace tohoto programu však mohou být zneužity i k vojenským cílům.

Na závazek zmrazit na předem nestanovenou dobu proces obohacování uranu přistoupil Írán v dohodě zprostředkované zástupci Německa, Francie a Británie. Její dosažení potvrdila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni. MAAE má začít jednat o íránském problému 25. listopadu, tedy pouhé tři dny po termínu, na který Teherán ohlásil zastavení programu. Tímto způsobem chtějí Íránci alespoň na určitou dobu odvrátit americký požadavek na projednání této otázky v Radě bezpečnosti OSN, která by mohla rozhodnout o protiíránských mezinárodních sankcích.

Právě tomu se chtěl Írán zjevně vyhnout, a proto také přistoupil na dohodu se zástupci tří největších států Evropské unie. Ta v ujednání uznala právo Íránu na vlastní vývoj a využívání jaderné technologie k mírovým účelům.

Jak íránští představitelé při ohlášení dohody zdůraznili, jde o dobrovolný závazek Teheránu, podle něhož zůstane zmrazení programu v platnosti po dobu jednání s EU o definitivním řešení íránské jaderné otázky. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí v této souvislosti dodal, že Teherán nepočítá s žádným dlouhým vyjednáváním, a že tedy ani zmrazení nepotrvá dlouho.

Izrael v reakci na íránské prohlášení obvinil Teherán ze "státních lží". Evropskou unii, která dohodu zprostředkovala, Izrael kritizoval za "dobrovolnou zaslepenost".

"Jestliže se svět spokojí s dohodou uzavřenou Evropany, pak Írán do tří až pěti let vstoupí do jaderného klubu," řekl agentuře AFP nejmenovaný představitel izraelského ministerstva zahraničí z řad blízkých spolupracovníků premiéra Ariela Šarona.

Podobnou dohodu o zastavení programu obohacování uranu uzavřela EU s Íránem už loni v říjnu. Po šesti měsících se však ujednání zhroutilo, protože se zjistilo, že Teherán pokračuje ve výrobě a montáži centrifug, které mohou sloužit k výrobě obohaceného uranu. Také plnění nynější dohody mají kontrolovat experti MAAE.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků