Hlavní obsah
Vrcholek Agassizhornu (vpravo) Foto: Profimedia.cz

Švýcarská hora dál ponese jméno po rasistovi, změnit ho odmítli

Švýcarská obec Grindelwald odmítla odejmout jméno alpskému vrcholu Agassizhorn. Má ho po geologovi Louisi Agassizovi, který zastával rasistické teorie, uvedla agentura AFP.

Vrcholek Agassizhornu (vpravo) Foto: Profimedia.cz
Švýcarská hora dál ponese jméno po rasistovi, změnit ho odmítli

„Nelze smazat skvrny historie. Nejlepší je přijmout ho s pozitivními i negativními stránkami,” uvedl starosta Grindelwaldu Beat Bucher.

Renomovaný geolog Louis Agassiz (1803–1873) je známý výzkumem ryb, zkamenělin a ledovců. Spory však vyvolává i téměř 150 let po smrti obhajobou tezí o nerovnosti ras a rasové segregace a odmítáním Darwinovy evoluční teorie.

Obec Grindelwald, která čtyřtisícovku v centrálním Švýcarsku katastrálně sdílí s obcemi Guttannen a Fieschertal, už v roce 2010 odmítla požadavek iniciativy Odstraňte Louise Agassize na přejmenování hory.

V kontextu nynějšího celosvětového hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) Agassizovi odpůrci požadavek na přejmenování alpského vrcholu vznesli znovu.

Loni švýcarské město Neuchâtel přejmenovalo náměstí Louise Agassize u tamní filozofické fakulty na náměstí Tilo Freyové, což byla jedna z prvních žen zvolených do švýcarského parlamentu v roce 1971.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků