Hlavní obsah

Švýcarská hora dál ponese jméno po rasistovi, změnit ho odmítli

9. 7. 2020, 7:45

Švýcarská obec Grindelwald odmítla odejmout jméno alpskému vrcholu Agassizhorn. Má ho po geologovi Louisi Agassizovi, který zastával rasistické teorie, uvedla agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Vrcholek Agassizhornu (vpravo)

Článek

„Nelze smazat skvrny historie. Nejlepší je přijmout ho s pozitivními i negativními stránkami,” uvedl starosta Grindelwaldu Beat Bucher.

Renomovaný geolog Louis Agassiz (1803–1873) je známý výzkumem ryb, zkamenělin a ledovců. Spory však vyvolává i téměř 150 let po smrti obhajobou tezí o nerovnosti ras a rasové segregace a odmítáním Darwinovy evoluční teorie.

Obec Grindelwald, která čtyřtisícovku v centrálním Švýcarsku katastrálně sdílí s obcemi Guttannen a Fieschertal, už v roce 2010 odmítla požadavek iniciativy Odstraňte Louise Agassize na přejmenování hory.

Trnem v oku nejsou jen sochy. Australská politička chce přejmenovat státy Victoria a Queensland

Amerika

V kontextu nynějšího celosvětového hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) Agassizovi odpůrci požadavek na přejmenování alpského vrcholu vznesli znovu.

Loni švýcarské město Neuchâtel přejmenovalo náměstí Louise Agassize u tamní filozofické fakulty na náměstí Tilo Freyové, což byla jedna z prvních žen zvolených do švýcarského parlamentu v roce 1971.

Reklama

Související témata:

Výběr článků