Hlavní obsah
Vyšetřování střelby v Odesse v Texasu Foto: Mark Rogers, ČTK/AP

Vraždený útok v Texasu: Muž pálil z jedoucího auta, zranil i 17měsíční dívku

Pět mrtvých a 21 zraněných včetně tří policistů si vyžádal sobotní střelecký útok na západě Texasu ve Spojených státech. Oznámila to policie s tím, že útočníka zastřelila, napsala agentura AP. Za poslední měsíc je to ve Spojených státech už třetí útok střelnou zbraní, z toho druhý v Texasu.

Vyšetřování střelby v Odesse v Texasu Foto: Mark Rogers, ČTK/AP
Vraždený útok v Texasu: Muž pálil z jedoucího auta, zranil i 17měsíční dívku

Útok se odehrál mezi městy Midland a Odessa, která spolu těsně sousedí. Útočník nejprve začal střílet ze svého auta na dopravní policisty a jednoho z nich zranil. V autě byl sám, po incidentu s policisty pokračoval na západ směrem k Odesse. Zasáhl dalšího člověka a při průjezdu městem dál střílel po náhodných motoristech i kolemjdoucích.

Následně útočník ze svého auta vystoupil, ukradl poštovní dodávku a pálil dál, sdělil velitel policie v Odesse Michael Gerke. Při pronásledování chvíli nebyla situace jasná a policie se nejprve domnívala, že střelci jsou dva. Pachatel zamířil na parkoviště ke kinu a tam byl při přestřelce s policisty zasažen a zabit. Policie pak uvedla, že útočník z osobního auta a z poštovní dodávky je jeden a týž člověk.

Podle Gerkeho jsou mezi postřelenými tři policisté, z nichž jeden je zraněn těžce. Mezi zraněnými je také 17měsíční holčička, kterou do obličeje zasáhl střep. Do nemocnice ji dopravili letecky. Stav dalších sedmi zraněných je kritický.

Muž se modlí před zdravotnickým zařízením v Odesse v Texasu

Foto: Mark Rogers, ČTK/AP

„Myslíme si, že útočník byl jen jeden a že jsme ho dostali,” řekl televizi CNN starosta města Midland Jerry Morales.

Policie pak střelce identifikovala. Jeho jméno nesdělila, jen uvedla, že jde o bělocha ve věku 30 až 40 let. Motiv činu je nejasný, policie na 19:00 SELČ svolala do Odessy tiskovou konferenci.

Bílý dům oznámil, že prezident Donald Trump byl o útocích informován a situaci sleduje. Trump následně na Twitteru napsal, že o střelbě hovořil s ministrem spravedlnosti Williamem Barrem a že na místě jsou bezpečnostní složky včetně lidí z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Vrtulník monitorující situaci po střelbě v Odesse v Texasu

Foto: Tim Fischer, ČTK/AP

Sobotní střelba je druhý srpnový případ masového zabíjení v Texasu - v El Pasu 3. srpna útočník zabil 22 lidí.

Viceprezident Mike Pence po sobotních událostech sdělil, že je administrativa odhodlána pracovat s vůdci obou stran v Kongresu a tyto krutosti řešit. Reagovali také demokratičtí uchazeči o kandidaturu v prezidentských volbách. Bývalý viceprezident Joe Biden dělil, že je třeba „tuto epidemii zastavit”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků