Hlavní obsah
Španělka kontroluje své jméno na seznamu voličů ve městě Pozuelo de Alarcon u Madridu. Foto: Susana Vera, Reuters

Španělé volí parlament, do vlády se mohou dostat nové strany

Španělé v neděli od rána v parlamentních volbách rozhodují o budoucí vládě. Volební místnosti se otevřely v 09:00 SEČ a šanci odevzdat v nich hlasovací lístek má 36,5 miliónu oprávněných voličů. Pro Španělsko jde o přelomové hlasování, protože do vlády mají poprvé v novodobé historii šanci vstoupit nové strany.

Španělka kontroluje své jméno na seznamu voličů ve městě Pozuelo de Alarcon u Madridu. Foto: Susana Vera, Reuters
Španělé volí parlament, do vlády se mohou dostat nové strany

Právě nováčci zřejmě budou jazýčkem na vahách v jednáních o případné koalici, kterou doufá vytvořit mírný favorit voleb - vládnoucí lidovci premiéra Mariana Rajoye.

O přízeň voličů usiluje kromě vládnoucí Lidové strany (PP) její tradiční rival, levicoví socialisté (PSOE), s nimiž se lidovci od konce diktatury v 70. letech střídali ve skládání jednobarevných vlád.

Předák strany Ciudadanos Albert Rivera

Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

Do parlamentu se ale podle předvolebních průzkumů dostanou i dvě nová uskupení - liberální Ciudadanos (Občané), které vede charismatický třicátník Alberto Rivera a kteří slibují konec přebujelé byrokracie a sbírají zejména hlasy dřívějších konzervativních stoupenců nespokojených s dlouholetou neměnností politické scény, a protestní levicové hnutí Podemos (Můžeme).

V jeho čele stojí nekonvenční dlouhovlasý Pablo Iglesias, který se snaží oslovit voliče nespokojené s přísnou rozpočtovou politikou současné konzervativní vlády. Španělsko má pátou největší ekonomiku v Evropě.

Předseda strany Podemos Pablo Iglesias volil v Madridu

Foto: Paul White, ČTK/AP

Právě úspěch nových uskupení přitom podle odborníků dostane představitele tradičních velkých stran do zcela nové situace, kdy budou muset hledat podporu pro případnou koalici. Ani socialisté, ani lidovci totiž podle všeho nezískají dost hlasů na to, aby mohli vládnout sami.

V Madridu již dopoledne odevzdal svůj hlas premiér Rajoy, který přitom vyjádřil spokojenost nad údajně vysokou volební účastí. Odhlasováno má i šéf Ciudadanos Rivera. Hlasování skončí ve 20:00. Krátce poté budou k dispozici první odhady výsledků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků