Hlavní obsah
Vesmírné cestování na Alfu Centauri, tak si v Sovětském svazu představovali cestování v roce 2017. Foto: Profimedia.cz

Sovětské lodě brázdí Galaxii a zmrzlina je zdarma - tak viděly děti roku 1967 dnešek

Sté výročí Říjnové revoluce se v Rusku sice obešlo bez oficiálních akcí, na některých místech si jej ale přesto připomněli kuriózním způsobem. Slavnostně totiž otevřeli padesát let staré časové schránky, v nichž své představy o dnešním světě popsala tehdejší mládež. Její vize o roku 2017 se ale zrovna nenaplnily.

Vesmírné cestování na Alfu Centauri, tak si v Sovětském svazu představovali cestování v roce 2017. Foto: Profimedia.cz
Sovětské lodě brázdí Galaxii a zmrzlina je zdarma - tak viděly děti roku 1967 dnešek

„Drazí potomci, máte takové štěstí – žijete v komunismu a létáte na Měsíc! Byli jsme to my, kdo položil základ této vaší budoucnosti,“ píše se podle stanice RT v jednom ze 144 dopisů, které byly s dobovými předměty uloženy v kontejneru na dno Černého moře u Novorossijska.

Mladí pisatelé v roce 1967 rozhodně nečekali rozpad Sovětského svazu – naopak předpokládali, že SSSR ovládne i daleký vesmír.

„Přistáli jste na Marsu“

„Máme za to, že jste naši planetu Zemi mimořádně dobře zajistili, prozkoumali jste Měsíc a přistáli na Marsu. Pokračujete v dobývání vesmíru a vaše lodě brázdí Galaxii,“ očekával další pisatel z Murmansku.

„Vyjednáváte kulturní a vědeckou spolupráci se zástupci mimozemských civilizací,“ odhadl pokrok v dalším půlstoletí jiný autor z téhož města.

Život na jiné planetě? V 60. letech 20. století se zdálo, že mezigalaktické cestování je na dosah.

Foto: Profimedia.cz

„Je možné, že během vašich životů bude vyřešena otázka nesmrtelnosti,“ rozvažovala tehdejší školačka Olga Pupkovová.

Její vrstevnice Olga Švidkovová měla od budoucnosti jiná očekávání. „Sním o komunismu, o době, kdy budeme moci chodit na filmy a zmrzlinu zadarmo, domácí úkoly za nás budou dělat stroje a našimi učiteli budou trpěliví roboti,“ napsala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků