Hlavní obsah
Vidovská múza Jana Šrejma Kačírková. Foto: Lenka Pokorná

Soud rozhoduje o uvěznění Berlusconiho za úplatky

Milánský soud má v pátek vynést verdikt v procesu s italským premiérem Silviem Berlusconim (68), který čelí obvinění z uplácení justice. Hrozí mu osm let vězení. Počátkem 90. let, tj. před vstupem do politiky, měl podplatit soudce rozhodujícího ve sporu privatizace potravinářského podniku SME. Úplatek údajně činil 434 tisíc dolarů (deset miliónů Kč).

Vidovská múza Jana Šrejma Kačírková. Foto: Lenka Pokorná
Soud rozhoduje o uvěznění Berlusconiho za úplatky

Pokud by senát trest vynesl, šlo by o první případ odsouzení úřadujícího premiéra v historii EU. Jeden z blízkých spolupracovníků Berlusconiho přitom již dostal od soudu první instance pětiletý trest vězení a podplacený soudce osm let.

Konečný verdikt v kauze nazývané "Sme proces" má být znám dnes odpoledne či v podvečer.

V úvahu vedle osvobození z nařčení, nebo uvěznění ještě připadá  možnost, že obviněný bude trestu zbaven kvůli možnému promlčení činů z 80. a 90. let.

Premiérovi právníci tvrdí, že je proces politicky zmanipulovaný tamní levicí. Naopak Berlusconiho odpůrci opakovaně prohlásili, že si předseda vlády spravedlnost nějak pojistí. Nejrůznějším obviněním čelil u soudu už několikrát.

Vážná obvinění

Kauza Sme je však podle pozorovatelů nejvážnější. Berlusconi, který vinu odmítá, opakovaně prohlásil, že nemíní v případě svého odsouzení odstoupit z funkce.

Raději by prý usiloval o předčasné volby. Itálii by se tak zhatila naděje, že bude prvním premiérem od konce druhé světové války, který dokončí svůj pětiletý mandát. Nyní zemi vládne už 3,5 roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků