Hlavní obsah

Sojuz dopravil novou posádku na ISS za pouhých šest hodin

Kosmická loď Sojuz s rusko-americkou posádkou úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Stačilo jí na to šest hodin místo obvyklých dvou dnů. Po sedmé ráno SEČ se otevřely průlezy a tři astronauti ze Sojuzu přešli na ISS.

Sojuz dopravil novou posádku na ISS za pouhých šest hodin

Američan Chris Cassidy a Rusové Pavel Vinogradov a Alexandr Misurkin tak jako první na vlastní kůži zažili takzvaný urychlený pilotovaný let. Velká úspora času se jeví dílem technologických vylepšení, která umožnila, aby si vesmírná loď vystačila pouze se čtyřmi oblety okolo Země namísto dřívějších 34. Trasa a technologie byla vyzkoušena při letech zásobovacích nákladních lodí.

Ruští kosmonauti Alexander Misurkin (uprostřed) a Pavel Vinogradov (vpravo) a americký astronaut Christopher Cassidy před odletem na ISS.

Foto: Dmitry Lovetsky, ČTK/AP

Po startu ve čtvrtečních 21:43 SEČ se loď ve 21:52 SEČ oddělila od nosné rakety. Připojení k ISS následovalo v 03:28 SEČ.

Start Sojuzu TMA 08M k ISS

Foto: Shamil Zhumatov, Reuters

Cassidy, Vinogradov a Misurkin se po otevření průlezů připojili k dosavadní posádce ISS, kterou tvoří Kanaďan Chris Hadfield, Američan Thomas Marshburn a Rus Roman Romaněnko. Ti jsou na oběžné dráze od loňského prosince. Společně budou pracovat do května.

Ruský kosmonaut Pavel Vinogradov oslaví v kosmu šedesátiny.

Foto: Ramil Sitdikov, ČTK/AP

Nová posádka má na ISS strávit pět měsíců, než se vrátí na Zem. Vinogradov má ve vesmíru oslavit i své šedesátiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků