Hlavní obsah
 

Silné noční zemětřesení na Filipínách

Při pátečním silném zemětřesení na Filipínách zemřeli minimálně čtyři lidé, více než 120 osob utrpělo zranění. Informovaly o tom v sobotu podle agentury AP místní úřady. Otřesy poškodily některé stavby a v řadě oblastí vedly k výpadkům v dodávkách elektřiny.

 
Silné noční zemětřesení na Filipínách

Většinu obětí zasáhly padající trosky z budov nebo hroutící se betonové zdi, uvedl místní záchranář Gilbert Gonzales.

Zemětřesení o síle 6,5 stupně vypuklo v pátek v nočních hodinách místního času. Jeho ohnisko se nacházelo nedaleko pobřežního města Surigao, které leží zhruba 700 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Manila. Varování před tsunami však podle americké geologické služby nebylo vydáno.

Budova poničená zemětřesením ve filipínském městě Surigao.

Foto: ČTK/AP

Filipínská seismická agentura následně podle svého vedoucího Renata Soliduma zaznamenala na 90 následných otřesů. Další mohou přijít, ale neočekává se, že by napáchaly významnější škody, uvedl Solidum.

Pacienti, kteří museli kvůli zemětřesení trávit noc mimo nemocnici ve filipínském městě Surigao.

Foto: ČTK/AP

Stovky lidí kvůli zemětřesení utekly ze svých domovů. Podle BBC lokální média uvedla, že řada lidí musela trávit noc v parcích a v otevřených prostranstvích.  Úřady nyní ve školách otevírají evakuační centra pro ty, kteří se do svých poškozených domovů bojí vrátit.

Ve městě Surigao bylo zraněno nejméně 126 lidí. Zemětřesení si rovněž vynutilo dočasné uzavření tamního letiště a velkého přístavu, napsala agentura AP. „Otřesy byly tak silné, že jsem sotva dokázal stát,” uvedl jeden z pracovníků pobřežní stráže.

Silnice poničená zemětřesením u filipínského města Rizal.

Foto: Stringer, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků