Hlavní obsah

Severní Korea oslavila příchod nového roku

Severní Korea zavedla přísnou karanténu a postavila dokonce lágr pro ty, kteří karanténu poruší. Přesto oficiálně nepřiznala ani jeden případ nákazy koronavirem. Oslavy příchodu nového roku se proto konaly prakticky beze změn. Účastníci oslav ovšem měli roušky a pozorovatelé si povšimli, že účast na oslavách byla podstatně nižší než jindy.

Severní Korea oslavila příchod nového roku

Severokorejské oslavy se tradičně nesly v budovatelském duchu oslavujícím zemi i Kim Čong-una.

Zpěváci a zpěvačky na pódiu byli oděni do tradičních korejských kostýmů nazývaných čosŏnot. Obří sněhuláci tleskali do rytmu písní, v nichž zaznívaly nejčastěji popěvky typu „Sláva generálu Kim Čong-unovi“ nebo „Nejvíce miluji svou zemi“.

Taneční vystoupení v Pchjongjangu v Severní Koreji

Foto: Jon Chol Jin, ČTK/AP

Vše mělo vypadat jako klasické oslavy nového roku (ten mimochodem Severokorejci slaví hned třikrát). Pozorovatelé si však povšimli výrazně menší účasti než v minulých letech. „Rozhodně to byla menší událost než loni, soudě podle menšího davu lidí a skromnější prezentace,“ uvedl Colin Zwirko, korespondent serveru NK News, který informuje o událostech v Severní Koreji.

Země dosud nepřiznala žádný případ nákazy koronavirem na svém území. Zavedla ale velmi přísná opatření. Podle zpráv Daily NK, dalšího ze serverů, který se na dění v diktátorské zemi specializuje, byl dokonce zařízen kárný tábor pro ty, kteří karanténní nařízení poruší. Podle zdrojů serveru totiž výrazně stoupl počet lidí, kteří karanténu porušují.

Ohňostroj v Severní Koreji

Foto: Jon Chol Jin, ČTK/AP

Tábor prý není velký a „řídí ho ministerstvo pro společenskou bezpečnost“. Panuje v něm však brutální režim. Trestanci pracují v uhelném dole a po směně musí ještě běhat. V prosinci zde prý hned druhý den zemřelo šest z 53 nových vězňů.

Ironií je, že i když jsou lidé do tohoto zařízení posíláni za porušení karantény, přímo v něm se žádná protikoronavirová opatření nedodržují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků