Hlavní obsah

Severní Korea chystá start rakety se satelitem do kosmu

Severní Korea v sobotu oznámila, že dokončila přípravy na vypuštění družice do kosmu. Start rakety by měl brzy následovat. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu KCNA. Jihokorejští meteorologové ale soudí, že je pro vypuštění družice příliš větrno. Počasí se má zlepšit v neděli.

Severní Korea chystá start rakety se satelitem do kosmu

"Satelit bude brzy vypuštěn," napsala KCNA. Mluvčí jihokorejského meteorologického střediska ale později oznámil, že na mysu Musudan, kde je odpalovací zařízení instalováno, vane vítr o rychlosti 36 kilometrů za hodinu a obloha je z 30 až 50 procent zakrytá mraky. To není údajně pro start družice ideální. V neděli mají být podmínky příznivější, i když zůstane oblačno.

Jeden z jihokorejských meteorologů sdělil agentuře AFP, že vítr by neměl být překážkou startu, protože ten je možný ještě ve větru o rychlosti i 48 kilometrů za hodinu.

KLDR chce vyslat satelit na oběžnou dráhu kolem Země do středy.

USA jsou proti

Proti vypuštění rakety s družicí se vyslovily Spojené státy. Jejich postoj v pátek zopakoval americký prezident Barack Obama, který na výročním summitu NATO ve francouzském Štrasburku označil plánovaný test rakety dlouhého doletu za "provokativní“ a vyzval KLDR, aby od něj upustila. Jinak USA podle jeho slov "podniknou odpovídající kroky, aby daly Severní Koreji najevo, že nemůže beztrestně ohrožovat bezpečnost jiných zemí".

Spojené státy vůbec neberou v úvahu, že skutečně může jít o snahu vynést družici do kosmu, protože na raketě je skutečně umístěn satelit

USA se ale vyhnuly vyjádření, zda se pokusí start nějakým způsobem překazit, i když Japonsko a USA už aktivovaly v oblasti svou protiraketovou obranu. Ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová pouze uvedla, že v případě testu ponese KLDR následky.

Jižní Korea, USA a další země se obávají, že start družice je zástěrkou pro test rakety dlouhého doletu Tepodong-2. Pchjongjang spekulace o zkoušce balistické rakety popírá. Tvrdí, že jde o mírový vesmírný program.

Odpalovací zařízení se nachází na poloostrově Musudan, v provincii Hamgjong na severovýchodě KLDR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků