Hlavní obsah
MilkRun, srovnání množství zapojených kamionů před a po aplikaci systému Foto: Michael Rada

Generální tajemník NATO George Robertson ve středu oficiálně oznámil, že letos v prosinci odstoupí z funkce, jíž se ujal v říjnu 1999. Podle českého velvyslance v NATO Karla Kovandy je to zpráva překvapující jen částečně.

MilkRun, srovnání množství zapojených kamionů před a po aplikaci systému Foto: Michael Rada
Šéf NATO v prosinci odejde

"Učinil jsem toto rozhodnutí po dlouhé úvaze," uvedl ve středu Robertson v prohlášení zaslaném tiskovým úřadem NATO do redakce Práva. Uvedl, že jej spojenci přemlouvali zůstat ještě rok, ale "čtyři roky jsou tím pravým termínem v této náročné a těžké práci," uvedl.

Po dlouhém výčtu událostí, jimž byl svědkem v čele úřadu šéfa NATO včetně mírových misí na Balkáně, zlepšení vztahů z Ruskem a rozšíření NATO na pražském summitu, uzavřel, že "je to pro jednoho generálního tajemníka dostatečný výsledek ".

Aliance naléhala, ať zůstane déle

"Teď to není překvapení," řekl včera z Bruselu na otázku Práva velvyslanec Kovanda. "Generální tajemník má kontrakt na čtyři roky a Robertsonovi by vypršel letos 14. října," řekl. Dodal, že "byla možnost jej prodloužit o rok" (tedy do října 2004).

Před nedávnem Robertson podle Kovandy dal najevo, že do dvou tří týdnů oznámí své další plány. Nakonec se rozhodl skončit letos, ale na žádost členů Aliance svolil, že zůstane alespoň do prosince, aby ještě řídil výroční ministerská zasedání.

Jména možných nástupců ještě nepadla

Robertson, bývalý britský ministr obrany, velmi usilovně naléhal na země Aliance, aby většími vojenskými výdaji urychlily transformaci svých armád a netajil se nelibostí a zklamáním nad pokračujícím zaostáváním evropských spojenců za USA.

Na otázku, zda v bruselském sídle Aliance již padla jména možných nástupců Robertsona, Kovanda uvedl, že žádné kromě jména polského prezidenta Aleksandra Kwasnievského, jež proběhlo tiskem. Jeho funkční období však končí až v roce 2005.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků