Hlavní obsah
 

Saúdskoarabská koalice zaútočila na Aden ovládaný separatisty

Saúdskoarabská koalice v Jemenu zaútočila na město Aden ovládané jihojemenskými separatisty. Jen několik hodin poté, co obě strany uzavřely příměří, vyzvala separatisty k opuštění města a pohrozila dalšími útoky. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž koaliční ofenziva dále narušuje dosavadní spojenectví obou stran motivované bojem proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země.

 
Saúdskoarabská koalice zaútočila na Aden ovládaný separatisty

Separatisté v sobotu ovládli prezidentský palác a celý Aden, který je sídlem mezinárodně uznávané vlády. Jejich ofenzivu média interpretovala jako konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti húsijským povstalcům. Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě.

Jihojemenští separatisté

Foto: Fawaz Salman, Reuters

„Mluvčí Jižní přechodné rady (STC) potvrdil, že se (STC) připojí k příměří vyhlášenému vedením koalice v čele se Saúdskou Arábií,” uvedli podle Reuters v prohlášení separatisté označující se zmíněnou zkratkou.

Rijád spolu s vyhlášením příměří, které vstoupilo v platnost o v noci na neděli, vyzval všechny strany, aby se stáhly z pozic získaných v posledních dnech. Zároveň pohrozil, že každého, kdo příměří poruší, vojensky potrestá.

„Koalice zaútočila na jednu z oblastí, které představují přímou hrozbu významné vládní lokalitě,” přinesla podle Reuters saúdskoarabská televize prohlášení Rijádu. „Toto je pouze první operace, po níž budou následovat další...STC má stále šanci se stáhnout,” dodala saúdskoarabská vláda.

Při potyčkách mezi separatisty a vládními jednotkami v Adenu od středy zemřely více než dvě desítky lidí, včetně civilistů. Agentura AP uvádí až 70 obětí. Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním „občanské války v občanské válce” na jihu země, uvedla agentura AFP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků