Hlavní obsah
Ruská jaderná ponorka (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Rusko úspěšně odpálilo z jaderné ponorky novou raketu Bulava

Ruské vojenské námořnictvo úspěšně vyzkoušelo mezikontinentální balistickou raketu Bulava, která byla odpálena z paluby jaderné ponorky Jurij Dolgorukij. Oznámily to ruské agentury s odvoláním na ministerstvo obrany.

Ruská jaderná ponorka (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Rusko úspěšně odpálilo z jaderné ponorky novou raketu Bulava

"V rámci programu státních zkoušek byl uskutečněn další úspěšný start námořní rakety Bulava z paluby jejího standardního nosiče, ponorky Jurij Dolgorukij," uvedl mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. Ponorka odpálila raketu v oblasti Bílého moře a hlavice zasáhly cíl na střelnici Kura na poloostrově Kamčatka. Let střely proběhl normálně. Podle plukovníka Konašenkova šlo o třetí úspěšný test rakety, odpálené z ponorky Jurij Dolgorukij během posledních šest měsíců. Dřívější zkoušky se odehrály v červnu a v srpnu.

Bulava patří k nejnovějším ruským zbraním. Podle agentury ITAR-TASS jde o třístupňovou raketu na tuhé palivo s manévrovatelnými bojovými hlavicemi o doletu až 9000 kilometrů. Vývoj však zpočátku narážel na potíže, sedm ze 17 testů bylo neúspěšných.

Ponorka Jurij Dolgorukij, která se začala stavět v roce 1996, patří k nové třídě Borej. Momentálně rovněž prochází programem státních zkoušek, po jejichž završení bude přijata do výzbroje spolu s Bulavou. Další v pořadí bude ponorka Alexandr Něvskij, která se začala stavět v roce 2004, o dva roky později loděnice Sevmaš v Severodvinsku začala se stavbou třetího plavidla Vladimir Monomach. Celkem má být do roku 2020 postaveno osm lodí třídy Borej, každá s 12 mezikontinentálními raketami, které mají v dalších desetiletích představovat jádro ruské flotily strategických jaderných ponorek. Plavidla jsou vybavena záchrannou komorou, schopnou pojmout celou posádku 107 lidí.

Minulý měsíc ruské námořnictvo vyzkoušelo i jinou strategickou raketu Lajner, což je zřejmě vylepšená verze střely Siněva na kapalné palivo. Lajner podle ruských zdrojů může oproti Bulavě nést až dvojnásobný počet malých bojových hlavic a je určen pro jaderné ponorky třídy Delta IV.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků