Hlavní obsah
Systém protivzdušné obrany S-400 při přehlídce na Rudém náměstí přispěl k růstu tržeb ruské zbrojovky Almaz Antey.

Rusko se stalo druhým největším výrobcem zbraní po USA

Rusko se loni stalo druhým největším výrobcem zbraní za Spojenými státy měřeno tržbami zbrojovek. Sesadilo tak na třetí příčku Británii, která si pozici světové dvojky držela od roku 2002. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Ruské a americké zbrojovky současně zvýšily své tržby.

Systém protivzdušné obrany S-400 při přehlídce na Rudém náměstí přispěl k růstu tržeb ruské zbrojovky Almaz Antey.
Rusko se stalo druhým největším výrobcem zbraní po USA

Tržby ruských zbrojovek loni vrostly o 8,5 procenta na 37,7 miliardy USD (téměř 850 miliard korun) a mezi 100 největších zbrojovek světa se dostalo deset ruských firem. Zpráva dále uvedla, že tržby 100 největších zbrojovek světa se loni zvýšily o 2,5 procenta na 398,2 miliardy USD (devět bilionů Kč). Ruské podniky měly na celkových tržbách podíl 9,5 procenta. Celková suma nezahrnující Čínu vzrostla od roku 2002 o 44 procent.

Hlavní analytik SIPRI Siemon Wezeman upozornil, že ruští výrobci zbraní a zbrojních systémů zaznamenávají vysoký růst od roku 2011: „To odpovídá růstu výdajů Ruska na nákup zbraní za účelem modernizace ozbrojených sil,” uvedl Wezeman. Suma zahrnuje tržby jak z exportu, tak z dodávek pro domácí ozbrojené síly.

Poprvé od roku 2002, tedy za dobu, kdy je tato zpráva zveřejňována, se mezi deset největších výrobců zbraní dostala firma z Ruska. Je to státní podnik Almaz-Antey, která mimo jiné vyrábí vyspělé systémy protiletecké obrany včetně systému S-400. Její tržby se zvýšily navzdory sankcím o 17 procent.

Dominantní role amerických zbrojovek

Žebříčku 100 největších světových zbrojovek nadále dominují americké společnosti, kterých se na seznam dostalo 42 a na celkových tržbách se loni podílely 57 procenty. Největším výrobcem zbraní byla loni opět firma Lockheed Martin s tržbou 44,9 miliardy dolarů, k čemuž jí dopomáhají bojové letouny F-35 a transportní C-130 Hercules. Na druhém místě je Boeing s 26,9 miliardy a třetí výrobce raket Raytheon s 23,9 mld., který produkuje rakety vzduch-vzduch Sidewinder a AAMRAM, střely s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk a antirakety SM-3.

Dvojice britských letadel F-35B Lightning II

Foto: Eddie Keogh, Reuters

Na čtvrtém místě je britská zbrojovka BAE Systems s 22,9 miliardy, následují Northrop Grumman, General Dynamics, Airbus, Thales a italské Leonardo.

Největším výrobcem zbraní v západní Evropě zůstala Velká Británie. Na seznamu největších zbrojovek je celkem 24 firem ze západní Evropy a jejich tržby loni stouply o 3,8 procenta na 94,9 miliardy USD. Na celkových tržbách pak měly podíl 23,8 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků