Hlavní obsah
Start na 60 m. Atletiký tunel Ostrava 25.2.2012 Foto: Josef Zajíc

Rusko pomůže Polsku se správou sektoru v Iráku

Rusko je připraveno poskytnout Polsku pomoc a podporu v jeho činnosti v Iráku, řekl dnes ve Varšavě tajemník ruské Bezpečnostní rady Vladimír Rušajlo po jednání se šéfem polského Úřadu pro národní bezpečnost Markem Siwiecem. Rusko i nadále pokládá válku v Iráku za chybu, nadešel však čas, kdy je třeba Irák rekonstruovat a zlepšit životní podmínky Iráčanů, řekl Rušajlo.

Start na 60 m. Atletiký tunel Ostrava 25.2.2012 Foto: Josef Zajíc
Rusko pomůže Polsku se správou sektoru v Iráku

"Rusko je ochotno poskytnout Polsku pomoc, která by umožnila omezit nutné ztráty na straně vojenského kontingentu," řekl Rušajlo. Dodal, že Rusko má "bohaté zkušenosti z Čečenska a Afghánistánu a je ochotno se o ně podělit s polskou stranou".

"Irák je dobře znám různým ruským strukturám, a proto mohou být zkušenosti Rusů značným přínosem v naší budoucí misi," zhodnotil ruskou nabídku Marek Siwiec. Podle Rušajla jde o zcela novou iniciativu, která se teprve rozpracovává. V dané etapě jde pouze o poskytnutí ruských expertíz a analýz.

Polsko bude velet sedmi tisícům vojáků

Polsko bylo americko-britskou koalicí pověřeno, aby spravovalo sektor o rozloze 80 tisíc kilometrů čtverečních mezi Basrou a Bagdádem. Sever budou spravovat USA, jih Británie. Divize pod polským velením má mít na 7000 mužů a začne se rozmísťovat v Iráku od července. Schopná nasazení má být koncem srpna. Polsko do ní vyšle 2200 vojáků, Ukrajina 1800, Bulharsko asi 500, Slovensko 85 a Dánsko desítku důstojníků. Své vojáky chtějí poslat také Litva a Rumunsko.

Česká vláda schválila koncem května návrh na zapojení až 400 českých vojáků do stabilizačních sil v Iráku. Nyní se jím má zabývat parlament. Do kterého ze tří sektorů však bude případný český kontingent zapojen, není dosud známo. V Iráku již působí česká vojenská polní nemocnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků