Hlavní obsah

Rumsfeld: na Irák můžeme zaútočit ihned

Americká armáda je nyní v oblasti Perského zálivu připravena provést invazi do Iráku, pokud se americký prezident George Bush rozhodne pro vojenskou operaci. Prohlásil to ve čtvrtek americký ministr obrany Donald Rumsfeld v rozhovoru pro televizní síť Veřejná televize.

Rumsfeld: na Irák můžeme zaútočit ihned

"Jsme ve fázi, kdy pokud prezident učiní toto rozhodnutí, je ministerstvo obrany připraveno, má kapacity a strategii to udělat," řekl Rumsfeld.

Na otázku, zda jsou americké a britské síly již připraveny na válku, odpověděl bez váhání "ano" a dodal, že válku povede široká koalice. Vyjádřil přesvědčení, že mezinárodní koalice se dá rychle dohromady, pokud se prezident Bush rozhodne jednat.

USA a Velká Británie v oblasti soustředily více než 150 tisíc vojáků, desítky válečných lodí a stovky letadel. Rumsfeld však odmítl uvést přesný početní stav soustředěných sil s poznámkou, že "nezná čísla".

Američtí vojáci v Rumunsku

Ve čtvrtek v pozdních večerních hodinách přistála v rumunském přístavním městě Konstanca na pobřeží Černého moře čtyři americká letadla s asi 250 vojáky, vojenským vybavením a potravinami. Informoval o tom zástupce mezinárodního letiště v Konstanci Alexandru Buzdac.

Američtí vojáci byli podle Buzdaka ubytováni v hotelu v blízkosti letiště a na dvou nedalekých rumunských vojenských základnách. Rumunská vojenská policie oblast letiště uzavřela.

Rumunská vláda minulý týden vyslovila souhlas s tím, že Spojeným státům poskytne svá letiště a vzdušný prostor pro válku proti Iráku.

Letadla AWACS míří do Turecka

Vrchní velitel NATO James Jones vydal rozkaz k přemístění pozorovacích letadel typu AWACS do Turecka. Oznámilo to v pátek velení Aliance v Bruselu. Po zásadním politickém rozhodnutí jde o první konkrétní krok NATO k naplnění žádosti o podporu a o ochranu před možným iráckým útokem.

Flotila letadel AWACS je stálou jednotkou NATO pod mezinárodním velením. Jejím velitelem je momentálně německý generálmajor Johann-Georg Dora, který zřejmě již v pondělí poletí v jednom z prvních dopravních letadel na základnu Konya v Turecku, asi 220 kilometrů jižně od Ankary.

Ve čtvrtek by jej měla následovat letadla AWACS vybavená typickými otočnými radary. NATO disponuje celkem 17 letadly tohoto typu. Radary jsou instalovány na letadlech Boeing 707. Zhruba třetinu jejich posádek tvoří vojáci německého bundeswehru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků