Hlavní obsah
Jiří Stivín a Václav Uhlíř při svém vystoupení Foto: Dana Ehlová

Republikánský guvernér vytáhl proti popravám

Guvernér státu Illinois republikán George Ryan se jako první americký politik otevřeně postavil proti trestu smrti. V projevu na univerzitě v Chicagu řekl, že justiční systém selhal, a tedy nezbývá, než změnit tresty smrti 156 lidí na doživotí bez možnosti propuštění. Škoda jen, že s tím Ryan vystoupil jen 4 dny před koncem svého úředního období.

Jiří Stivín a Václav Uhlíř při svém vystoupení Foto: Dana Ehlová
Republikánský guvernér vytáhl proti popravám

Ryan uvedl, že trest smrti v Illinois, ale i jinde v USA je uplatňován nespravedlivě, svévolně, proti etnickým menšinám a chudým a je prošpikován omyly, které poslaly na smrt nevinné lidi nebo je vyrvaly z popraviště doslova pár hodin před smrtící injekcí. Zdůraznil, že dodatečně byla prokázána nevina 17 lidem včetně čtyř dlouholetých čekatelů na popravu, které Ryan v pátek propustil z vězení s odůvodněním, že si jejich doznání policie vynutila mučením.

Smrt dostávají chudí a barevní

Proti zrušení trestu smrti, který USA praktikují jako jediná západní demokracie, je prezident George Bush a drtivá většina republikánů. Ryan řekl, že se seznámil s každým spisem s trestem smrti individuálně a dospěl k závěru, že se uplatňuje poti "slabým, chudým, nevzdělaným a proti etnickým menšinám".

Ryan v Illinois trest smrti před 3 lety zrušil

Ryan přiznal, že v roce 1977, kdy byl trest smrti v USA znovu zaveden, pro něj hlasoval s vírou, že pomůže. Ještě v roce 1998, kdy se stal guvernérem státu, trest smrti podporoval. Na konci devadesátých let však na nejvyšší trest v souvislosti s případem Porter uvalil moratorium. Několik studentů žurnalistiky se svými profesory a soukromými vyšetřovately se totiž zaměřilo na případ Anthony Portera. Po důkladném prostudování připadu nakonec studenti přinesli důkazy, které Portera po 17 letech od odsouzení k trestu smrti očistily. Ryan prohlásil, že učiní cokoli, aby už žádný Porter nebyl. Následně bylo propuštěno dalších 13 nevinných lidí.

Ryanův nástupce: jsou to vrazi

Hromadnou milost však kritizoval Ryanův nástupce, demokrat Rod Blagojevich, který ji označil za "obrovitý omyl". Podle něho měl být každý případ posuzován individuálně. "Jde přece o lidi, kteří se dopustili vraždy," uvedl Blagojevich. Moratorium by byl nicméně ochoten respektovat.

Loni popraveno 71 lidí

Trest smrti byl znovu zaveden USA v roce 1976, ale závisí na každém státě, zda ho bude používat. Nyní je uplatňován ve 38 státech unie. Podle průzkumů většina veřejnosti trest smrti schvaluje, ale podpora klesá. Ve Spojených státech bylo loni popraveno 71 lidí, všichni smrtící injekcí, pouze jeden na elektrickém křesle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků