Hlavní obsah

Ptačí chřipka dorazila na Slovensko

Vir ptačí chřipky pravděpodobně zasáhl už také Slovensko. Jak v úterý oznámil slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon, laboratoř Státního veterinárního ústavu ve Zvolenu má podezření na výskyt viru u dvou volně žijících ptáků, kteří uhynuli v Bratislavě a v Gabčíkovu.

Ptačí chřipka dorazila na Slovensko

"Domnívám se, že ptačí chřipka už dorazila na Slovensko. Jistotu budeme mít až po podrobné analýze ve specializované laboratoři ve Velké Británii," uvedl Simon.

Přesnou specifikaci, zda se jedná o vir H5N1 nebo o jiný druh viru, oznámí britská laboratoř do pátku. Podezřelé vzorky pocházejí z morčáka bílého, který uhynul v areálu bratislavského podniku Slovnaft a ze sokola stěhovavého, kterého našli u starého koryta Dunaje v Gabčíkovu.

"S okamžitou platností jsme zřídili tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo pozorování kolem obou míst, kde jsme uhynulé ptáky nalezli," oznámil ministr.

Na tomto území se zakazuje přemísťování drůbeže a ptactva chovaného v zajetí, soustřeďování ptactva a lov ptáků. Proběhne tam sčítání chovů drůbeže a ptactva v domácnostech. Nařizuje se povinnost nahlašování jakýchkoli změn zdravotního stavu chovaného ptactva na regionální veterinární a potravinové správy. Domácí chovy musejí být uzavřeny, aby se zamezilo kontaktu s volně žijícím ptactvem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků