Hlavní obsah
Lockheed dominuje prodejům zbraní kvůli letadlům F-35 Lightning II Foto: Eddie Keogh, Reuters

Prodej zbraní ve světě loni stoupl o 4,6 procenta

Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů loni navýšila objem prodeje zbraní o 4,6 procenta na 420 miliard dolarů (zhruba 9,7 bilionu korun). Uvedl to v pondělí ve své zprávě Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Lockheed dominuje prodejům zbraní kvůli letadlům F-35 Lightning II Foto: Eddie Keogh, Reuters
Prodej zbraní ve světě loni stoupl o 4,6 procenta

Podle švédského ústavu zvýšily objemy prodeje především největší koncerny.

Mezi zeměmi jsou jedničkou mezi prodejci zbraní Spojené státy, které loni prodaly o 7,2 procenta zbraní více než v předchozím roce a na celosvětovém prodeji zbraní se podílely 59 procenty.

Poprvé od roku 2002, odkdy SIPRI disponuje porovnatelnými daty včetně těch z Ruska, zaujímají koncerny se sídlem v USA prvních pět příček mezi největšími zbrojními podniky. Jde o společnosti Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon a General Dynamics. Ty prodaly zbraně na 148 miliard dolarů a mezi prodejci dominují. Mezi stovkou největší zbrojovek představují jejich prodeje 35 procent. Americké firmy prodaly zbraně za 246 miliard dolarů.

Deset největších ruských zbrojovek prodalo loni zbraně za 36,2 miliardy dolarů, což je pokles o 0,4 procenta. Na celkovém podílu prodeje zbraní mají 8,6 procenta, což je pokles o 1,1 procentního bodu způsobený nárůstem prodejů amerických a evropských firem.

Sedmadvacet největších evropských zbrojovek prodalo zbraně za 102 miliardy dolarů, trhu dominují britské firmy, BAE Systems je šestou největší zbrojovkou na světě s tržbami 35,1 miliardy dolarů. Její prodeje však klesly o 5,2 procenta.

Protože chybí dostatečné údaje z Číny, zpráva je nezohledňuje.

Objem prodaných zbraní stovkou největších zbrojovek na světě vzrostl od roku 2002 o 47 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků