Hlavní obsah
Americký voják v Iráku (archivní snímek). Foto: Alaa Al-marjani, Reuters

Při raketovém útoku na iráckou základnu zemřel americký civilista

Při raketovém útoku na iráckou vojenskou základnu u města Kirkúk, kterou využívají američtí vojáci, členové irácké policie a protiteroristické jednotky, v pátek zemřel americký civilista. Několik amerických vojáků bylo lehce zraněno, informovala s odvoláním na úřední zdroj agentura Reuters. K akci se dosud nikdo nepřihlásil.

Americký voják v Iráku (archivní snímek). Foto: Alaa Al-marjani, Reuters
Při raketovém útoku na iráckou základnu zemřel americký civilista

Základna označovaná jako K1 leží asi 15 kilometrů severozápadně od Kirkúku na severovýchodě země. V roce 2003 ji vybudovali Američané a později ji kontrolovali iráčtí Kurdové.

Raketový útok na základnu v pátek potvrdila také irácká armáda. Zabitý muž pracoval jako dodavatel.

Vojáci našli poblíž základny opuštěné auto s odpalovacím zařízením raket Kaťuša. Reuters píše, že v oblasti působí členové teroristické organizace Islámský stát (IS), jež byla v Iráku poražena před dvěma lety. V zemi ale stále působí jednotliví členové.

Irák prožívá politickou krizi, kterou vyvolaly rozsáhlé protesty proti politikům. Iráčané je viní z korupce a z neschopnosti zajistit fungující služby.

Dosavadní premiér Ádil Abdal Mahdí podal před několika týdny demisi a ačkoli se parlament shodl na jeho nástupci, prezident Barham Sálih ho odmítl jmenovat. Jde o guvernéra města Basra Asaada Ajdáního, kterého do funkce navrhl parlamentní blok podporovaný Íránem. Demonstranti s ním nesouhlasí a Sálih řekl, že raději sám rezignuje, než by jmenoval někoho, kdo neodpovídá přání demonstrantů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků