Hlavní obsah

Polský Senát ustavil komisi, která má vyšetřit údajné špehování opozice

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Varšava

Polský Senát ve středu rozhodl o vytvoření mimořádné vyšetřovací komise, která má objasnit případy nelegálního špehování za pomoci izraelského programu Pegasus, který napadá mobilní telefony.

Foto: Alain Robert/Sipa

Jaroslaw Kaczyňski

Článek

Pro vytvoření komise hlasovalo v horní komoře parlamentu, v níž má těsnou většinu opozice, 52 senátorů, 45 bylo proti, zbývající tři senátoři se hlasování nezúčastnili, uvedla na svém webu televize TVN 24.

Podle expertů ale komise nebude disponovat žádnými vyšetřovacími pravomocemi a vládnoucí strana již dala najevo, že bude komisi ignorovat.

„Stát, ve kterém mají zvláštní služby vliv na výsledek voleb, přestává být demokracií. Musíme objasnit, co se v Polsku stalo,” prohlásil kandidát na předsedu komise Marcin Bosacki ve zjevné narážce na zprávy, že terčem špehování se před parlamentními volbami v roce 2019 stal šéf opoziční volební kampaně, senátor Krzysztof Brejza.

Vládní kritička čelila hackerskému útoku. Polská prokuratura vyšetřování odmítla

Bezpečnost

Podle zkoumání kanadské skupiny Citizen Lab byl špehován také právník Roman Giertych, zastupující opoziční politiky v politicky citlivých sporech, a nepohodlná prokurátorka Ewa Wrzoseková.

Špehování Brejzy potvrdila i nevládní organizace Amnesty International.

Pro zřízení vyšetřovací komise hlasoval i jeden senátor z vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jan Maria Jackowski, 45 jeho kolegů hlasovalo proti, poznamenala TVN 24.

V devítičlenné komisi jsou dvě místa určena senátorům PiS, ale místopředseda Senátu za PiS prohlásil, že senátoři za PiS budou proti vytvoření komise a nezúčastní se její práce.

Senátor PiS Stanislaw Karczewski, který svého času stál v čele Senátu, varoval, že komise bude „naprosto nelegální”.

Špehovali majitele iPhonů. Apple je žene k soudu

Bezpečnost

„Je to parodie parlamentarismu. Nesmysly, chorobná obrazotvornost. Všichni rozumní lidé by se jí měli zdaleka vyhnout,” napsal.

Komise Senátu nebude i přes své označení „mimořádná” a „vyšetřovací” disponovat žádnými vyšetřovacími pravomocemi, připustila TVN 24. Ty mají jen komise ustavené v Sejmu, dolní komoře parlamentu.

Tam ale mají většinu poslanci z PiS a jejich spojenci. Mimořádnost senátní komise tak bude spočívat jen v jejím vytvoření pod tlakem událostí a v dočasném působení.

„Senát nebyl v ústavě vybaven kontrolní funkcí ani pravomocí vytvářet vyšetřovací komise,” upozornil profesor Piotr Mikuli z Jagellonské univerzity.

„Senát není druhý Sejm a nedubluje jeho pravomoci. Podle tvůrců ústavy měla role Senátu spočívat pouze v účasti na schvalování zákonů a při obsazování některých úřadů a institucí. Ale s kontrolní funkcí Senátu se nepočítalo,” usoudil další ústavní expert Mateusz Radajewski.

Poslanec Fideszu přiznal, že Orbánova vláda zakoupila špiclovací program Pegasus

Evropa

Senát proto podle něj nemůže žádné komisi poskytnout pravomoci vyšetřovací komise, jakou smí vytvořit jen Sejm.

Vládní tábor až dosud podezření ze špehování opozice zlehčoval či popíral, i když podle agentury AP nedávná odhalení otřásla Polskem podobně jako skandál Watergate Spojenými státy.

Až minulý týden klíčový polský politik Jaroslaw Kaczyński přiznal nákup vyspělého izraelského špehovacího programu Pegasus. Zároveň ale popřel, že by byl použit proti jeho politickým odpůrcům.

Žádná vyšetřovací komise podle Kaczyńského není zapotřebí. Začít vyšetřování dříve odmítla prokuratura, která je v Polsku podřízena ministrovi spravedlnosti.

„Není tu nic, žádná skutečnost, kromě hysterie opozice. Neexistuje žádný případ Pegasus, žádné sledování,” řekl Kaczyński minulý týden v rozhovoru s novináři z provládního týdeníku.

Kaczyňski sní o 300tisícové armádě. Chce „seriózní odstrašující sílu“

Evropa

„Žádný Pegasus, žádné služby, žádné tajně získané informace nehrály ve volební kampani v roce 2019 žádnou roli. Prohráli, protože prohráli. Dnes by neměli hledat výmluvy,” dodal.

Kaczyńského spolupracovníci původně popírali, že by Polsko koupilo a používalo Pegasus.

Polský premiér Mateusz Morawiecki odmítl poznatky Citizen Lab jako „falešné zprávy” a naznačoval, že špehování se mohla dopustit nějaká zahraniční zpravodajská služba.

Tento nápad smetli kritici, kteří tvrdili, že žádná jiná vláda by o tři polské cíle neměla zájem.

Od roku 2015 byly odhaleny desítky významných případů zneužívání programu Pegasus, který byl údajně použit k odposlouchávání novinářů, politiků, diplomatů, právníků a aktivistů za lidská práva od Blízkého východu po Mexiko.

Polské případy jsou považovány za zvlášť hrozivé, protože k nim nedošlo v represivní autokracii, ale v členském státě Evropské unie, poznamenala AP.

Reklama

Výběr článků

Načítám