Hlavní obsah
Akademik Lomonosov v ruských barvách Foto: Profimedia.cz

Plovoucí Černobyl, nebo nepotopitelná loď? Jaderná elektrárna se vydá na Čukotku

Akademik Lomonosov, ruský projekt za několik miliard dolarů, se chystá na odplutí na poloostrov Čukotka. Na první plovoucí jaderné elektrárně na světě se v přístavu Murmansk dokončují poslední práce a poté se plavidlo v barvách ruské trikolóry vydá zásobovat energií nejsevernější ruské město Pevek a zařízení na těžbu ropy a zemního plynu.

Akademik Lomonosov v ruských barvách Foto: Profimedia.cz
Plovoucí Černobyl, nebo nepotopitelná loď? Jaderná elektrárna se vydá na Čukotku

Plovoucí jaderná elektrárna vypadá jako normální loď, navzdory reaktorům umístěným uvnitř. Akademik Lomonosov zatím kotví v Murmansku, již za nedlouho se však vydá rychlostí sedm kilometrů v hodině k nejsevernějšímu ruskému městu Pevek, které bude, společně se zařízením na těžbu ropy a zemního plynu, zásobovat energií.

„Je to významný mezník pro celosvětový jaderný průmysl. Plovoucí jaderné elektrárny umožní dodávat elektřinu a teplo do těch nejodlehlejších oblastí světa," uvedl již dříve manažer firmy Rosatom Vitalij Trutněv. Zdůraznil, že jaderná elektrárna Akademik Lomonosov bude disponovat moderními bezpečnostními systémy.

Konstrukce připomíná obrovské atomové ledoborce, které se desítky let plaví na sever od Ruska s jaderným pohonem. Kritici varují před možnou katastrofou v Severním ledovém oceánu a zařízení označují za „plovoucí Černobyl”.

Plavidlo ještě před novým nátěrem v květnu loňského roku

Foto: Profimedia.cz

Remorkéry v srpnu odtáhnou 144 metrů dlouhé a 30 metrů široké plavidlo asi po čtyři tisíce kilometrů dlouhé trase na severovýchod Ruska. Projekt je součástí plánu ruské vlády oživit odlehlý, ale na suroviny bohatý region. Akademik Lomonosov má vyrábět zhruba 70 megawattů elektřiny, které budou následně napájet lokální sítě.

„Plovoucí jaderné elektrárny přinášejí mnoho výhod,” říká inženýr Vladimir Iriminku, který má na Akademiku Lomonosovovi na starosti ochranu životního prostředí. „Odlehlé regiony z nich mohou profitovat, aniž by na sebe vzaly nějaké velké závazky,” říká, zatímco v pozadí hučí tiché motory ve strojovně.

Vzor pro zájemce

Zatímco například Německo od jaderné energie po havárii v japonské Fukušimě odstupuje a stávající elektrárny hodlá do roku 2022 uzavřít, Rusko sleduje zcela jiný plán. Celkově má ​​země v provozu více než 30 jaderných elektráren. Kromě toho Moskva investuje do nových jaderných elektráren prostřednictvím společnosti Rosatom zejména v bývalých sovětských republikách, které nemají ani know-how ani dostatečné zdroje. Rosatom, který po celém světě zaměstnává na 250 tisíc lidí, plánuje jaderné elektrárny také v Indii, Bangladéši a Turecku.

Loď je nepotopitelná, ujišťuje náměstek náčelníka.

Foto: Profimedia.cz

„Rusko plánuje mnohem víc, rozšiřujeme se,” říká inženýr na plovoucí jaderné elektrárně v Murmansku. Pokud bude projekt úspěšný, bude možné vybudovat celou flotilu plovoucích jaderných elektráren. Velký zájem zaznívá z jihovýchodní Asie. Ruští experti se proto domnívají, že Akademik Lomonosov je jakousi vzorovou jadernou elektrárnou pro potenciální zájemce.

Akademik Lomonosov je první plovoucí elektrárnou na světě vyrobenou v Petrohradu ke komerčnímu využití. Podobnou elektrárnu začala stavět koncem roku 2016 Čína, která počítá s nasazením do provozu v roce 2020.

Jako plovoucí jadernou elektrárnu využívala americká armáda v letech 1968 až 1975 v Panamském průplavu dopravní loď Sturgis. Ta měla na palubě reaktor o výkonu deseti megawattů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků