Hlavní obsah
 

Papež vyzval svět k ukončení válek a solidaritě v době pandemie

Papež František v neděli ve velikonočním poselství vyzval svět k zastavení všech ozbrojených konfliktů a také k solidaritě v době nynější pandemie nemoci covid-19. Tradiční požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) dnes papež pronesl krátce poté, co v téměř liduprázdné Svatopetrské bazilice ve Vatikánu sloužil mši na Hod boží velikonoční, kterou lidé z celého světa mohli sledovat v živém přenosu přes internet či v televizi.

 
Papež vyzval svět k ukončení válek a solidaritě v době pandemie

„Není čas na lhostejnost, v této pandemii se musíme spojit,” prohlásil třiaosmdesátiletý papež. Konktrétně se zmínil i o situaci v Evropě, která registruje přes polovinu z více než 100.000 obětí koronaviru. „Po druhé světové válce se tento kontinent podařilo obnovit díky solidaritě,” uvedl František. „Všichni jsme součástí jedné rodiny. Evropská unie čelí výzvě, na které závisí její budoucnost i budoucnost celého světa,” řekl také papež, který je původem z Argentiny. Vyzval rovněž, abychom „neopouštěli ty nejslabší, uprchlíky a lidi bez domova”.

Křesťané si v neděli připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista a papež v tento den každoročně na Svatopetrském náměstí vede velikonoční mši, pronáší velikonoční poselství a uděluje požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi). Mše se odehrála výjimečně ve Vatikánské bazilice. Obvykle se tato mše koná před vchodem do baziliky na náměstí, které bývá při té příležitosti plné květin a věřících; dnes bylo prázdné.

Dnešní slavnost Zmrtvýchvstání Páně, která je největší slavností křesťanského církevního roku, připomněly mše po celém světě, které se rovněž kvůli obavám z šíření koronaviru konaly bez věřících.

Požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) papež obvykle uděluje pouze o Vánocích a Velikonocích, letos ho však udělil mimořádně už také 27. března, právě kvůli pandemii. V modlitbě, která byla rovněž bez přítomnosti věřících, tehdy vyzval svět, aby nynější krizi vnímal jako zkoušku solidarity a připomínku základních hodnot.

Také v sobotu odsloužil papež František velikonoční vigilii v téměř prázdné Bazilice svatého Petra, která svou kapacitou jinak pojme desetitisíce lidí. Liturgie se stejně jako dnes zúčastnilo pouze několik vatikánských hodnostářů a věřících, kteří v lavicích seděli s velkými rozestupy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků