Hlavní obsah
Sobotní protesty v Pákistánu Foto: Akhtar Soomro, Reuters

Ozbrojenci znásilnili matku u silnice, Pákistán zachvátily demonstrace

V několika pákistánských městech se v sobotu druhým dnem konaly demonstrace proti tomu, jak policie vyšetřuje případ znásilnění ženy u dálnice. Hlavní vyšetřovatel prohlásil, že si za to může oběť sama, protože neměla jet autem v noci a měla zvolit rušnější silnici.

Sobotní protesty v Pákistánu Foto: Akhtar Soomro, Reuters
Ozbrojenci znásilnili matku u silnice, Pákistán zachvátily demonstrace

Matce dvou dětí pozdě v úterý večer došel na silnici nedaleko Láhauru benzín. Zavolala telefonicky policii a požádala o pomoc. Než ale policisté přijeli, dorazili dva ozbrojení muži, vyvedli ji i děti z auta a ženu znásilnili u silnice.

Policejní inspektor provincie Paňdžáb, kde se incident stal, dnes řekl, že policie už s pomocí DNA oba viníky identifikovala a zahájila po nich pátrání.

Sobotní protesty v Pákistánu

Foto: Akhtar Soomro, Reuters

Účastníci demonstrací ale požadují propuštění hlavního vyšetřovatele přiděleného k případu. Vinu připsal oběti, když řekl, že měla zvolit jinou silnici, necestovat za tmy a ujistit se, že má dost benzinu. Dodal, že nabyl dojmu, že si žena myslí, že je Pákistán pro ženy stejně bezpečný jako třeba Francie, což je země pobytu znásilněné.

V Islámábádu na dnešní akci přišlo několik set lidí, někteří s francouzskými vlajkami a další s nápisy Pověste násilníky.

V Láhauru byly mezi stovkami účastníků hlavně ženy, další protesty se konaly v Karáčí a Péšávaru.

Ochránci lidských práv poukazují delší dobu na to, že v Pákistánu přibývá násilí spáchaného na ženách. Aktivistky tvrdí, že Pákistán už tak omezuje prostor ženám. "A teď policie říká, že jsme za svou bezpečnost odpovědny my samy," řekla Jamna Rehmanová, která byla na demonstraci v Islámábádu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků