Hlavní obsah

Osm dní po zemětřesení zachránili holčičku

Pětiletou holčičku zachránili na severu Pákistánu vojáci, kteří pomáhali obětem zemětřesení z osmého října. Pod troskami domu Tajunissa přežila přes osm dní. O neobyčejné události informovala v úterý agentura DPA s odkazem na pákistánský zpravodajský web.

Osm dní po zemětřesení zachránili holčičku

Vojenský záchranný tým letěl do města Hassa se stany a potravinami pro přeživší. Tam je žádala o pomoc matka dívky. "Říkala nám, že slyšela strašný křik své dcery," uvedl armádní mluvčí v Balakotu a dodal:  "Okamžitě jsme začali odklízet suť a nalezli jsme Tajunissu." Přežila, protože ji před troskami chránila skříň a ta vytvořila dutinu, ve které zůstala.

Už v pátek se podařilo zachránit z trosek nemluvně. [celý článek] V pátek ráno přitom byly záchranné práce oficiálně zastaveny.  [celý článek]

Počet obětí vzrostl

Podle oficiálních informací si v Pákistánu zemětřesení vyžádalo 40 000 mrtvých, ale místní představitelé od soboty tvrdí, že obětí je víc - 54 000. [celý článek] Uvádí to premiér pákistánské části Kašmíru Sikander Hajat Chan a dodává, že zraněných je přes 70 000 tisíc. Sám byl také zraněn.

Pákistán se s Indií o pomoci nedomluvil

Pomoc postiženým nadále brzdí, že se Pákistán s Indií nedokázaly dohodnout na formě indické pomoci do pákistánské oblasti Kašmíru, o které vedou obě země spory. Pákistán přijal nabídku indické pomoci, ale odmítá, aby indické vojenské vrtulníky pilotovaly indické vojenské posádky. Indie však trvá na tom, že stroje budou řídit její piloti.

Do odlehlých vesnic však mohou pomoc dodat jen vrtulníky. V oblasti přitom nyní panuje po několika dnech dešťů příznivé počasí, které umožňuje lety helikoptér s pomocí. Přesto dvacet procent postižené oblasti stále zůstává zcela bez jakékoli pomoci. Potřebují ji zranění. Neléčené zlomeniny hnisají, takže je nutné končetiny amputovat, jinak lidé umírají na gangrénu. Trpí také zimou a hrozí jim zápal plic.

Napětí dále vzrostlo poté, co v úterý sebevražedný atentátník zabil ve Šrínagaru ministra školství indického státu Džammú a Kašmír. "Je mrtvý a několik členů ochranky bylo zraněno, když do jeho oficiální rezidence vpadnul sebevražedný útočník," uvedl policejní důstojník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků