Hlavní obsah

Obama přijede 4. dubna do Prahy

Prezident USA Barack Obama přijal pozvání českého předsednictví EU a 4. dubna by měl přijet do Prahy. Právu to neoficiálně naznačily diplomatické zdroje. Obama by se měl v Praze poprvé neformálně setkat s nejvyššími činiteli členských zemí Unie a ne pouze s unijní "trojkou“ na okraj setkání představitelů NATO, jak se původně plánovalo.

Obama přijede 4. dubna do Prahy

Americká ambasáda ve čtvrtek stále nemohla příjezd prezidenta potvrdit. Nicméně podle poznatků Práva již začaly přípravy s ubytováním pro Obamu a jeho početný doprovod. Podle informací ČTK by s Obamou mohli přijet i ministryně zahraničí Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates.

Česká diplomacie poslala do Bílého domu pozvání do Prahy s tím, že návštěva by mohla být neformálním summitem se všemi činiteli zemí EU. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o tom také 10. února ve Washingtonu osobně jednal s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou.

Čeští představitelé Obamu do Česka zvali už v době, kdy ještě nebyl inaugurován. Například premiér Mirek Topolánek mu pozvání sdělil během lednového telefonického rozhovoru, v němž Obama zjišťoval priority českého předsednictví a řešil s ním krizi na Blízkém východě. O přání, aby přijel do Prahy, se Obamovi v gratulaci k jeho nastoupení do úřadu zmínil i prezident Václav Klaus.

Obama by měl do Evropy přiletět 2. dubna. Jeho první zastávkou bude Londýn a summit zemí G20. Poté se zúčastní oslav 60. výročí NATO v německém Baden-Badenu a Štrasburku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků