Hlavní obsah
Konopiště Foto: vratislav konečný

Nobelova cena za odhalení vnímání pachů putuje do USA

Američtí vědci Richard Axel a Linda Bucková dostali Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii za rok 2004. Oznámil to v pondělí ve Stockholmu Nobelův výbor. Američtí vědci byli oceněni za své práce týkající se olfaktorického (čichového) systému.

Konopiště Foto: vratislav konečný
Nobelova cena za odhalení vnímání pachů putuje do USA

Oba vědci objasnili, která skupina genů řídí vnímání pachů. Čichový systém savců rozlišuje velké množství různých pachových molekul. Ty jsou detekovány čichovými buňkami a tříděny v čichovém epitelu, kde prochází sedmi vrstvami různých bílkovin. Celý systém vnímání pachů je podle vědců řízen 18 různými členy extrémně velké skupiny genů.

Osmapadesátiletý Axel a o rok mladší Bucková tak přispěli k pochopení toho, jak člověk rozpoznává až 10 tisíc různých vůní a dokonce si na ně dokáže vzpomenout. Pokusy dělali oba vědci na myších.

Geny popsali společně už v roce 1991, poté je zkoumali každý zvlášť. Přišli mimo jiné konkrétně na to, že skupina čichových receptorů patří k receptorům sdruženým s G-proteiny (takzvané GPCR).

Podobný princip u všech smyslů

Tyto obecné principy, které Axel a Bucková objasnili ve fungování čichového systému, se dají aplikovat i na další smysly. Letošní nositelé Nobelovy ceny za lékařství také nezávisle na sobě zjistili, že molekuly, které ovlivňují zvláště u zvířat různé sociální chování, tzv. feromony, souvisí s dvěma dalšími rodinami GPCR umístěnými v jiné části nosního epitelu.

Axel, jenž se zaměřuje na studium smyslových receptorů a jejich organizaci v lidském mozku, je členem Národní akademie věd, Americké filozofické společnosti či Americké akademie věd a umění. Vědec obdržel řadu prestižních ocenění, mezi jinými i The Perl/UNC Neuroscience Prize společně s doktorkou Buckovou.

Bucková získala Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii jako první žena od roku 1995, kdy byla oceněna německá bioložka Christiane Nüssleinová-Volhardová. Celkově je pak od roku 1901, kdy premiérově "zvítězil" Němec Emil von Behring, sedmou ženou.

Linda Bucková a Richard Axel

Linda B. Bucková se narodila 29. ledna 1947 v americkém Seattlu. Na tamní Washingtonské univerzitě vystudovala psychologii a mikrobiologii. V roce 1980 získala doktorát z imunologie na univerzitě v Dallasu. Poté působila na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, odkud v roce 1991 nastoupila na oddělení neurobiologie Harvardovy lékařské školy v Bostonu. Od roku 2002 pracuje v Seattlu ve Středisku Freda Hutchinsona pro výzkum rakoviny. Bucková je držitelkou mnoha cen a vyznamenání a od loňska je členkou Národní akademie věd.

Richard Axel se narodil 2. července 1946 v New Yorku. V roce 1967 získal bakalářský titul na newyorské Kolumbijské univerzitě a o tři roky později absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimore. Už ve dvaatřiceti letech získal na Kolumbijské univerzitě profesuru z patologie a biochemie. Posledních dvacet let se věnuje výzkumu v Lékařském institutu Howarda Hughese při Kolumbijské univerzitě. Na tomto prestižním ústavu od roku 1999 působí i jako univerzitní profesor v oboru molekulární biofyzika.

Oba vědci si rozdělí částku 10 miliónů švédských korun (asi 35 miliónu Kč). Loni se z ceny radovali za objevy v oblasti magnetické rezonance americký chemik Paul Lauterbur a britský fyzik Peter Mansfield.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků