Hlavní obsah
Bílí jedinci jsou mezi losy stále velice vzácní. Foto: Profimedia.cz

Nezabíjejte vzácného bílého losa, žádají tisíce Švédů v petici

Desítky tisíc Švédů podepsaly dvě petice proti odstřelu vzácného bílého losa. Ten se stal v létě hitem internetu, zároveň ale ohrožuje obyvatele západošvédské provincie Värmland, napsal v úterý zpravodajský portál The Local.

Bílí jedinci jsou mezi losy stále velice vzácní. Foto: Profimedia.cz
Nezabíjejte vzácného bílého losa, žádají tisíce Švédů v petici

Petici za záchranu losa iniciovala největší švédská organizace pro práva zvířat. Jen pár hodin po jejím vzniku ji podepsalo přes 20 000 lidí. Představitelé organizace s více než stoletou existencí tvrdí, že u žádné jiné ze svých petic nezaznamenali tak rychlý nárůst podpisů.

Policie nicméně uvedla, že losí samec napadl ženu, která venčila psy. Zejména někteří starší obyvatelé se podle strážníků bojí kvůli zvířeti vycházet. Policie se proto minulý týden rozhodla pro odstřel. Myslivci se nejdříve pokusí losa vyhnat z obydlené oblasti, pokud však neuspějí, zabijí ho.

Zvíře upoutalo pozornost v polovině srpna, kdy je vyfotografoval a pak i natočil na kameru Hans Nilsson, radní z města Eda, které leží u hranic s Norskem. [celá zpráva] Nilsson stojí za druhou peticí za záchranu losa, kterou dosud podepsalo přes 10 000 osob. Tvrdí také, že zvažuje možnost bránit zvíře vlastním tělem.

Efter tre års letande blev det äntligen napp för Hans Nilsson i Eda. Igår kväll kom den vita älgtjuren simmandes rakt mot hans kamera. Här är filmen! /helgreporter Annika

Posted by P4 Värmland Sveriges Radio on Saturday, August 12, 2017

Losi mají běžně hnědou srst. Ze zhruba 300 000 jedinců tohoto druhu žijících ve Švédsku je bílá asi jen stovka, uvedla dříve agentura DPA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků