Hlavní obsah
Věděli byste co je tohle za vynález? Uvidíte ho v ložnici barona Kasty na mníšeckém zámku. Foto: archiv zámku Mníšku pod Brdy

Německá loď asi vezla atomové zařízení Libyi

Rozhodnutí Libye nevyvíjet a nevyrábět atomové zbraně předcházela široce založená operace, během níž americké tajné služby za pomoci německých a italských kolegů zastavily na moři německou nákladní loď BBC China, která měla vézt do Libye tisíce částí pro zařízení na obohacování uranu.

Věděli byste co je tohle za vynález? Uvidíte ho v ložnici barona Kasty na mníšeckém zámku. Foto: archiv zámku Mníšku pod Brdy
Německá loď asi vezla atomové zařízení Libyi

Součásti převážela německá loď, která v říjnu plula z jednoho přístavu v Perském zálivu do Libye. Americké a britské služby se dověděly v září, že jmenovaná nákladní loď plující pod levnou vlajkou karibského ostrovního státu Antiqua by měla převzít v Perském zálivu citlivý náklad a dopravit ho do Libye, napsal WSJ.

Okamžitě byly navázány kontakty s německými úřady, které vyrozuměly majitele plavidla - rejdařství BBC Charter and Logistic. To přikázalo kapitánovi, který právě proplul Suezským kanálem, zamířit do italského přístavu kde 121 metrů dlouhou loď, postavenou v roce 2000, prohledali. Při akci asistovalo americké vojenské plavidlo.

Poté následovaly mnohatýdenní rozhovory mezi Libyí, USA a Británií o atomovém programu severoafrické země. Podle WSJ Libye až po odhalení podezřelého nákladu přistoupila na mezinárodní kontrolu svých atomových zařízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků