Hlavní obsah
Středisko Bečva v Přerově má nyní mj. i moderně vybavenou kuchyň. Foto: Vlasta Hradilová

Nejúčinnější zbraní ve válce v Sierra Leoně je znásilnění

Tisíce žen a dívek byly znásilněny během desetileté občanské války v Sierra Leone. Metoda znásilnění před očima manžela, rodiny či celé vsi se stává nejosvědčenějším prostředkem boje "za pravou věc" nejen pro povstalce, ale i provládní jednotky. Upozornila na to ve své zprávě humanitární organizace Human Rights Watch.

Středisko Bečva v Přerově má nyní mj. i moderně vybavenou kuchyň. Foto: Vlasta Hradilová
Nejúčinnější zbraní ve válce v Sierra Leoně je znásilnění

Human Rights Watch zveřejnila tento týden 75 stránkový dokument založený na výpovědích stovky obětí a svědků nazvaný Zabijeme tě, když budeš křičet!. Organizace v ní například uvádí, že možnému znásilnění je vystavena každá osoba ženského pohlaví, od malých holčiček počínaje, stařenkami konče.

"Dětští vojáci znásilňují ženy, které by mohly být jejich matkami. Zvláště oblíbené jsou kojící matky a těhotné ženy," píše se ve zprávě.

Vojáci OSN nejsou o nic lepší

Mnozí vojenští velitelé pokládají tento způsob boje za velmi účinný zastrašovací prostředek, ale i vítané "povyražení" unavených bojovníků. Slabší polovina lidstva v Sierra Leone však podle zprávy nenajde ochranu ani u vojsk OSN. Nejčastějšími pachateli násilí na ženách jsou prý "mírotvorci" z Guineje, Nigérie, Ukrajiny a Bangladéše.

Během ozbrojeného konfliktu v zemi bylo v letech 1991-2001 zabito 30 tisíc lidí. Sierra Leona smutně proslula zejména organizovanou amputací rukou a nohou, ale i rtů a uší praktikovanou protivládními povstalci. Otevřený konflikt skončil minulý rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků